John Rawls'da siyasal liberalizmin yeniden inşası
Rebuilding of political liberalism in John Rawls
  1. Tez No: 254932
  2. Yazar: M. HANİFİ MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmanın amacı, John Rawls'ın siyaset felsefesinde liberalizme yönelikyaklasımını irdelemek ve ortaya koymus olduğu ?liberalizmin yeniden insası? anlayısınıdeğerlendirmektir.Çalısmamızın ilk bölümünde düsünürün hayatı ve eserleri hakkında birdeğerlendirme yapılmıstır. ?kinci bölümde ise, A Theory Justice (Bir Adalet Teorisi)adlı eseriyle adaleti hem ahlaki hem de siyasi olan seylerin miheng tası olarak görendüsünür John Rawls'ın, yararcı etiğin karsısında konumlandırdığı ?hakkaniyet olarakadalet? düsüncesi irdelenmeye çalısılmıstır. Yine bu düsüncelere paralel olarak adaletanlayısını hangi temel önermeler üzerine kurduğu ifade edilmis ve anılan bu temelönermeler çesitli baslıklar altında incelenmistir. Çalısmamızın son bölümündedüsünürün Political Liberalism (Siyasal Liberalizm) adlı eserinde ortaya koyduğuliberal anlayıs değerlendirilmis ve bu anlayısın nasıl insa edildiği hususu tartısılmıstır.Ayrıca bu çalısmada düsünürün bakıs açısına yönelik ortaya konulan elestirilerede yer verilmistir. Çünkü çok büyük bir iddia ile ortaya atılan bu anlayıs, siyasal olanseyin mahiyetine yönelik çesitli düsünceleri dillendiren sahıs ve gruplar tarafındanbazen yetersiz görülmüs, bazen de tutarsız olduğu gerekçesiyle elestirilmistir.Kanımızca bu elestirilerin aktarılması alan içi okumalarda bir karsılastırma fırsatısunarken, alan dısı okumalarda da okuyuculara kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research looks at John Rawls? concept of ?re-building of liberalism? andfurther investigates his approach towards liberalism in political philosophy. Part oneintroduces and evaluates the Life and works of the philosopher. The second part of thestudy examines Rawls? perception of ?justice as fairness? that he wants to stick topragmatist ethics in his work entitled A Theory of Justice which claims justice to be thetouchstone of anything ethical and political. Further, principal propositions and theirfunction in Rawls? making up his perception of justice are shown under related varioustopics. The last part of this research evaluates and discusses the philosopher?s liberalnotion and the author?s reasons for it as represented in Political Liberalism.Since Rawls? theses are often attacked individually and collectively by certaingroups with conflicting political interests for being inconsistent and insufficient, thisresearch also includes criticism regarding Rawls? point of view. The criticisms willoffer the opportunity for comparison for academics within the field as well as ease forthe academics out of the field to understand Rawls.