İstanbul Kapalıçarsısı (XV-XVII. yüzyıl)
The grand bazaar of İstanbul (ad XV-XVII. centuries)
  1. Tez No: 254933
  2. Yazar: YAŞAR BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ONBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
?stanbul Kapalıçarsısı, Osmanlı kültür ve san?at tecrübesinin ve tarihî mirâsınınönemli bir örneğidir. ?lk teskilatı, II. Mehmed (1451-1481) tarafından 1457'dekurulmustur. Tarih boyunca bir çok değisiklikler geçirmistir. Zengin bir tarihî geçmisesahip olmasına rağmen, hakkında temel kaynaklara dayalı genis çaplı arastırmalaryapılmamıstır. Bu çalısmanın amacı, Kapalıçarsı'nın kültürel ve sosyal değerlerinitanıtmaktır. Kaynakların değerlendirilmesi ve çalısmanın zamanında tamamlanabilmesiiçin konunun sınırlandırılması gerekli görülmüstür. Bu sebeple tez çalısması XV.yüzyılın ikinci yarısı ile XVII. yüzyılın sonu arasındaki yaklasık iki yüz elli yıllıkdönem ile sınırlı tutulmustur.Arastırmada, Osmanlı arsiv kaynakları, vekâyinâmeler, seyyahların notları ve dahaönceki arastırmalar taranmıstır. Yazım isi ilerledikçe tez planı netlestirilmistir.Çalısmada, Kapalıçarsı'nın tarihî hakkındaki tereddüt ve bilinmezliklere cevaplarverilmeye çalısılmıstır. Bu ünlü ticaret merkezinin tarihî serüveni aydınlatılmıstır.Tezin girisinde, konunun kaynakları ve kapalı çarsıların gelisimi ele alınmıstır.Birinci bölümde, Kapalıçarsı'daki yapıların gelisimi; ikinci bölümde, iktisadî ve sosyalyapı; üçüncü bölümde, burada çıkan yangınlar, depremler ve yapılan onarımlar konusuislenmistir.
Özet (Çeviri)
The Grand Bazaar of ?stanbul is an important example of the Ottoman cultural artexperience and historical heritage. It was constituted firstly in 1457 by Mehmed II. Itencountered many changes in its historical progress. In spite of having rich historicalbackground, the extensive research which based on fundamental resources hasn?t beendone about the Grand Bazaar, yet. The aim of this research is to introduce the cultural,social values of the Grand Bazaar. Limiting the subject was necessary to evaluate theresources and to complete the study on time. Therefore, this study was restricted withthe era of two hundred fifty years which started in the second half of fifteenth centuryand ended in the end of seventeenth century.The Ottoman archive resources, chronicles, travellers? notes and the previousresearches were scanned in this research. When the writing advanced, the thesis planwas cleared. The question marks about the history of the Grand Bazaar were answeredand the historical progress of this famous trade organization was clarified in this study.In the introduction of the thesis, the resources of the subject and the progress of theGrand Bazaar were explained. The first chapter contains the progress of the buildings inthe Grand Bazaar; the second chapter comprises the economical and social structures;fires, earthquakes and restorations in the bazaar were evaluated in the third chapter.