Hegel and liberalism a comparison of Hegel and Rawls' political philosophy
Hegel ve liberalizm Hegel ve Rawls'un siyaset felsefelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 469096
  2. Yazar: ONUR ERDAL KÖKERER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAN KANDİYALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hegel'in siyaset felsefesi çeşitli bakış açıları ve siyasal düşünce tarihinde bir takım geleneklerle karşılaştırılmıştır ve değerlendirilmiştir. Bu tezde Hegel'in siyaset felsefesini güncel liberal siyaset felsefesi ile karşılaştırıyorum. Bilhassa, Hegel ve yirminci yüzyılın en önemli liberal filozofu olarak kabul edilen Rawls arasında bir karşılaştırma yapıyorum ve yaptığım bu karşılaştırmada Hegel ve Rawls'un oldukça önemli, bir takım benzerlikleri olduğunu iddia ediyorum. Bu karşılaştırmayla ortaya çıkartılan benzerlikerin Hegel ve Rawls'un alışılmamış ve ilginç yorumlarını ortaya koyduğunu düşünüyorum. Karşılaştırmamda ilk olarak Hegel ve Rawls'un politik felsefesi arasındaki benzerlikleri göstermeyi, Hegel'in toplulukçu bir felsefeci olarak yorumlanmasıyla ilgili bazı soru işaretlerini ortaya çıkartmayı ve Hegel'in daha liberal bir yorumunun ilerletilebileceği göstermeyi hedefliyorum. İkinci olarak, Rawls'un politik felsefesi bazı açılardan bireyci olarak yorumlanabilir olsa da, yapılan karşılaştırmayla Rawls'un bireysel olmayan, toplulukçu özelliklere sahip olduğunu göstermeyi amaçlıyorum. Üçüncü olarak, Rawls'un siyaset felsefesinde Hegel'in siyaset felsefesi için uygun olan bazı olası özellikleri keşfetmeyi planlıyorum. Bu özelliklerle, Hegel'in siyaset felsefesini yeniden yorumlamak için kullanılabilecek fikirler sunabileceğimizi ve buna bağlı olarak da Hegel felsefesini çağdaş politik felsefeyle daha alakalı hale getirebilir bir düzeye gelebileceğimizi düşünüyorum. Bundan ötürü, tezime ilk önce Hegel'in siyaset felsefesini inceleyerek başlıyorum. Özellikle birinci bölümde, Hegel'in siyaset felsefesine ve onun özgürlük konusundaki yaklaşımına değiniyorum; Ikinci bölümde, Hegel'in kavramındaki özgürlüğün ancak nesnel zihnin en üst basamağı olan Etik Hayat'ta gerçekleşebileceği görüşünü gösteriyorum; Üçüncü bölümde Hegel ve totaliterlik arasındaki bağlantıya yönelik eleştirel bir yaklaşım sergiliyorum ve Hegel'in liberalizm ile olan ilişkisini göz önüne alıyorum. Bu kısmı takiben, Hegel'in toplumsal sözleşme üzerindeki düşüncelerini ve eleştirilerini sunuyorum. Hegel'in siyaset felsefesini detaylı bir şekilde tartıştıktan sonra Hegel ve Rawls'un siyaset felsefelerini karşılaştırmaya başlıyorum. Dördüncü bölümde, Hegel ve Rawls'un siyaset felsefesinin yöntemi ve konusundaki görüşlerini ortaya koyuyor ve sosyal sözleşme geleneği hakkındaki farklı bakış açılarını tartışıyorum. Beşinci ve son bölümde Rawls'un adalet ilkelerine odaklanıyorum ve bu ilkelerin Hegel'in adalet anlayışı ile benzerliklerini ve farklılıkları ortaya koyarak, Hegel'in güncel liberal siyaset felsefesine ne kadar yakın olduğunu tartışıyorum.
Özet (Çeviri)
Hegel's political philosophy has been regarded by various perspectives and contrasted with a number of traditions in the history of political thought. In this thesis, I compare Hegel's political philosophy with contemporary liberalism. In particular, I make a comparison between Hegel and Rawls who can be considered as the most important liberal philosopher of the twentieth century. I argue that Hegel and Rawls have a number of similarities. With this argument, it is possible to come to an unconventional and interesting interpretation of both Hegel and Rawls. Firstly, showing the similarities between Hegel and Rawls' political philosophy raises some questions about the interpretation of Hegel as a hardline communitarian and means that a more liberal interpretation of Hegel can be advanced. Secondly, although Rawls' political philosophy can be regarded as individualistic in some respects, comparing him with Hegel shows how Rawls also has a number of non-individualistic features. Thirdly by showing the similarities between these thinkers, it is also possible to discover some possible aspects in Rawls' political philosophy that are appropriate for Hegel's Ethical Life. These aspects provide ideas that can be used to revise Hegel's Ethical Life and accordingly, make his philosophy more relevant to contemporary political philosophy. In order to do that, I begin by examining Hegel's political philosophy. In particular, in the first chapter, I discuss Hegel's approach to political philosophy and his concept of freedom; in the second chapter, I consider Hegel's view that freedom in its modern concept can only be actualized in Ethical Life, which is the highest stage of Objective Spirit; and in the third chapter, I hold a critical approach towards the connection made between Hegel and totalitarianism and I also consider Hegel's relationship to liberalism. After discussing Hegel's political philosophy thoroughly, I compare it with Rawls. In the fourth chapter, I reflect on Hegel and Rawls' views on the method and subject of political philosophy, and I also discuss their differing perspective on the social contract tradition. After this, I then, in the fifth and the last chapter, focus on Rawls' two principles of justice and argue that these principles have both similarities and differences with Hegel's conception of distributive justice.