Cumhuriyetçi ve liberal düşüncede özgürlük kavramı: Pettit ve Rawls üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
The concept of freedom in Republican and liberal thought: A comparative analysis on Pettit and Rawls
  1. Tez No: 635215
  2. Yazar: BATIKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Özgürlük kavramı, üzerindeki öznel değerlendirmelerin neden olduğu belirsizlikler bir yana bırakılırsa siyaset bilimi, felsefe, sosyoloji, sanat ve edebiyat metinlerinde tarih boyunca üzerinde durulan bir kavram olagelmiştir. Bununla birlikte özgürlük, siyaset teorisinde bazı ideolojik pozisyonların ve düşünce geleneklerinin de başat değerini oluşturmuştur. Bunlar arasında liberal teori ile cumhuriyetçi düşünce geleneği önemli yer tutmaktadır. Ancak tarihsel süreçte farklı fraksiyonlara ayrılan liberal ve cumhuriyetçi düşüncenin özgürlük yorumları da farklılaşmıştır. Liberal teoride özgürlük, müdahalesizlik bağlamından (devlet) müdahale (sine) evrilerek bir kırılma hattı oluştururken, cumhuriyetçi düşünce geleneğinde de başlarda siyasal topluluğun egemen karşısındaki konumuna ve siyasal katılıma imlenen özgürlük, keyfi müdahalenin önlenmesi ve tahakkümsüzlük bağlamında yeniden yorumlanmıştır. Bu çalışmada; liberal teori ve cumhuriyetçi düşünce geleneğinin özgürlüğü ele alış biçimleri Philip Pettit ve John Rawls'un görüşleri doğrultusunda incelenecektir. Bu bağlamda her iki düşünürün özgürlük nosyonu ve buna ilişkin metodolojik yaklaşımı ele alınacaktır. Bununla birlikte özgürlük kavramının müdahale-müdahalesizlik-tahakküm eksenindeki gelişimi değerlendirilecektir Çalışmanın amacı, özgürlük kavramının tarihselliğini ortaya koymanın yanı sıra; refah devleti tartışmalarında başat figür olarak müdahale meselesini normatif politik teoride kuramsallaştırarak müdahalesizlik-müdahale hattında önemli bir kırılma ekseni sunan Rawls ile çağdaş cumhuriyetçiliğin özgürlük kuramcısı olarak bilinen ve özgürlük tartışmalarına bir üçüncü yol öneren Philip Pettit'in tahakkümsüzlük bağlamının irtibat noktalarını soruşturmaktır. Anahtar Sözcükler Özgürlük, Müdahalesizlik, Tahakküm, Liberalizm, Cumhuriyetçilik
Özet (Çeviri)
Freedom has been a concept that has been emphasized throughout history in the texts of political science, philosophy, sociology, art and literature, apart from the fact that uncertainties caused by the subjective evaluations on it. However, freedom has also constituted the dominant value of some ideological positions and thought traditions in political theory. Among these, the liberal theory and the republican thought tradition have an important place. However, the freedom interpretations of liberal and republican thought, which were divided into different factions in the historical process, also differed. In liberal theory, freedom evolved from the context of non-interference to (the state) interference and formed a breaking line, while in the republican tradition of thought, the freedom that initially implied the position of the political community against the sovereign and political participation was reinterpreted in the context of prevention of arbitrary interference and non-domination. In this study; Liberal theory and the tradition of republican thought will be examined in line with the views of Philip Pettit and John Rawls. In this context, the notion of freedom and the related methodological approach of both thinkers will be discussed. In addition, the development of the concept of freedom on the axis of interference-non-interference-domination will be evaluated. The aim of the study is to demonstrate the historicity of the concept of freedom, also investigate the contacts of Rawls, who, as the leading figure in the welfare state debate, theorized the issue of interference in normative political theory, presenting an important breaking axis in the interference- non- interference line, and Philip Pettit, known as the freedom theorist of contemporary Republicanism, who proposed a third way to the freedom debate. Keywords Freedom, Non-Interference, Domination, Liberalism, Republicanism