Yazıtlar ışığında Mysia Bölgesi kültleri
In the light of inscriptions The Mysia Region cults
- Tez No: 254934
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 613
Özet
Mysia Bölgesi günümüzde yaklasık olarak Balıkesir ilinin tümünü, Manisa'nın kuzey,?zmir'in kuzeybatı, Bursa'nın güneybatı, Kütahya'nın batı ve Çanakkale ilinin de doğu uçbölümünü kapsamaktadır. Sınırlarını çizdiğimiz bölgenin çalısma konusunu olusturan ?MysiaBölgesi Kültleri? ise, günümüze kadar gelen maddi kalıntılar üzerindeki Grekçe yazıtlarısığında çalısılmıstır. Çalısmada, insanoğlunun bölgede yurt kurmasından itibaren çesitligereksinimlerle kendilerine olusturdukları tanrılar dünyasını ve kültleri ortaya çıkarmakamaçlanmıstır. Bu kapsamda, bölgeye yerlesen halkın taptıkları Zeus, Apollon, Artemis,Athena, Poseidon gibi Olymposlu tanrı ve tanrıçalar, Ana Tanrıça kültüyle birlikte yerel vedısarıdan gelen tanrı ve tanrıçalar, kutladıkları bayramlar kısacası bölgenin din kültürü günısığına çıkarılmaya çalısılmıstır.Çalısmamız sırasında yazıtlarda somutlastırılmıs soyut varlıkların doğaüstü güçlerseklinde yorumlandığını, tanrı veya tanrıça olarak kabul edildiğini gördük. Tanrı vetanrıçalara dikilen stellerin üzerinde görülen yazıtlarından, sükran veya kefaret duyguları iledikildiğine tanık olduk. ?nsani bir takım duygularla bezenen tanrı ve tanrıçalar yasanılancoğrafyaya ve iklime uygun olarak, yer isimleri, tabiat olayları ve tabiat varlıkları ileadlandırılmıs oldukları sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Mysia region covers approximately all of the Bursa, north of Manisa, northwest of?zmir, southwest of Bursa, west of Kütahya and east tip of Çanakkale city. Cults of Mysiaregion consisting of the working plan of the area whose lines we have drawn are studied underthe light of Greek inscriptions which are on the material remains and come to our day. Ourmain aim is to discover gods or goddesess and their cults which human being create becauseof some reasons since the beginning of settled life in the region. In this extent, Gods andGoddesses as Zeus, Apollon, Athena, Poseidon of Olympos to which people having locatedthere worship, Gods and Goddesses having come from local and outside with the cult ofMother Goddess, their festivals, in brief, religous culture of the region are tried to bring tolight.During our study we have seen that abstract beings which are emdodied oninscriptions are interpreted as supernatural powers and excepted as Gods or Goddesses. Wehave witnessed from the inscriptions on the steles that steles having dedicated to Gods andGoddesses are stood up with thanksgiving and expiation emotions. Also we have concludedthat Gods and Goddesses who are adorned with some humanitarian emotions are named withregion names, nature creatures and nature incident conveniently to geography and climate.