Öz örgütlemeli (Kohonen) haritalar ile esnek üretimde yer alan otomatik güdümlü araçların (OGA) rotalarının belirlenmesi
Determining routes of automated guided vehicles by self organizing (Kohonen) maps in flexible manufacturing
- Tez No: 254968
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geçtiğimiz yarım yüzyılda, rotalama ya da araç rotalama, Planlama ve Lojistik açısından çok önemli bir problem haline gelmiştir. Araç Rotalamanın değişik varyasyonları olarak bilinen Kapasite Kısıtlı Araç Rotalama, Zaman Kısıtlı Araç Rotalama, Çok Depolu Dağıtımda Araç Rotalama lojistik planlama içeriğinde yer almaktadır.Bu çalışmamızda, fabrika içinde bulunan sabit bir depodan malzemelerin, tamamen birbiri ile aynı, fabrika içinde operatör masalarına forkliftler vasıtası ve Özörgütlemeli Haritalar (ÖÖH) algoritmasına göre taşınması üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın amacı, ÖÖH kullanarak toplam katedilen mesafenin en aza indirilmesidir.Çalışmamızda bir algoritma geliştirilmiş ve mevcut veriler ile denenmiştir. Aslında Gezgin satıcı problemine için tasarlanmış olan algoritma Araç rotalamaya uyarlanmış ve bir firmadaki Otomatik Güdümlü Araçlara (OGA) uygun hale çevrilmiştir.Çalışmamızın sonucunda önerilen metod, süpürme metodu ile karşılaştırılmış ve sonuç olarak bu çalışmada önerilen ÖÖH, süpürme metoduna optimal yakın sonuç verdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Over the past 50 years, Routing or Vehicle Routing has become an important problem from the point of Planning and Logistic. Different variations of Vehicle Routing Problem (VRP), Capacitated Vehicle Routing, Vehicle Routing with Time Windows, Multiple Depot Vehicle Routing arise in a logistics planning contexts.In this study the transportation of the products which are in a stable depot in a plant by a set of homogeneous forklitfs based on Self Organizing Map algorithm is addressed. The objective of this study is to minimize the total traveled distance by using SOM.An algorithm was created and tested by current data. Actually, this algorithm was created for travelling salesman problem then adjusted to the vehicle routing and Automated Guided Vehicles (AGV) in a factory.The results of SOM and Sweeping Method are compared and this comparison shows that SOM is giving a solution which is very close to sweeping method result.