Yaya bölgelerinin kentsel peyzaj planlama açısından önemi ve İstanbul'daki bazı örneklerin incelenmesi
The importance of the pedestrian areas in terms of urban landscape planning and the examination of some examples in Istanbul
- Tez No: 254983
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yaya ulaşımı, dünya üzerindeki ilk ulaşım tipidir. Farklı ulaşım tiplerinin ortaya çıkmasıyla zaman içerisinde çeşitli ulaşım biçimleri arasında bazı sorunlar ortaya çıkmış ve günümüzde yayalar için ayrı yollar ya da bölgelerin ayrılması zorunlu hale gelmiştir. Yaya bölgesi, taşıt ve yaya trafiğinin yoğun olduğu şehrin merkezinde veya gerekli başka bir yerinde yayalara daha güzel ve daha güvenli ortam sağlamak amacı ile şehrin mimari yapısını bozmadan, taşıt trafiğine kapatılan, yalnız yaya trafiğine açılan yol veya mekanlardır.Bu araştırmada, İstanbul İli'nin Avrupa ve Anadolu yakalarından seçilen üç yaya bölgesi üzerinde çalışılmıştır. Bu yaya bölgelerinden, İstiklal Caddesi ve Ebüzziya - İstasyon Caddesi, İstanbul'un Avrupa yakasında, Bahariye Caddesi ise Anadolu yakasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amaçları İstanbul'daki üç önemli yayalaştırılmış caddedeki planlama ve tasarımın ne ölçüde başarılı olduğu, bu yaya bölgelerinin kentsel planlama ile ilişkili olarak öneminin vurgulanması, çevresine etkilerinin araştırılması, tercih edilme nedenleri, kullanım amaçları, kullanıcıların ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebildiği, bu yaya bölgelerinin yaşamakta olduğu temel sorunlar ve planlamasından kaynaklanan genel eksikliklerin belirlenmesi olarak özetlenebilir.Genel olarak bakıldığında bu araştırmada İstanbul'daki üç önemli yaya bölgesinin detaylı bir analizi yapılarak kullanıcılar ve planlama kriterleri çerçevesinde ülkemizde ve İstanbul'da ?yaya bölgesi? kavramının algılanış biçimi ve güncel uygulamaların değerlendirmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pedestrian transportation is the first transportation type in the world. With the emergence of different types of transport over time, some problems between the various forms of transportation occoured and today traffic-free streets or zones for pedestrians has become mandatory. Pedestrian zone is a street or an area, aiming to provide more elegant and safer places for pedestrians in the city centers or within the city.In this study, three pedestrian areas selected from Anatolian and European sides of İstanbul has been worked on. İstiklal Street and Ebuzziya - İstasyon Streets are located on the European side of İstanbul and Bahariye Street is located on the Anatolian side of İstanbul. This study aims to determine the success and performance of the planning and design of the chosen pedestrian areas, to emphasize the importance of these areas related to urban planning, to examine the effects of these areas to its own environment, preferability reasons, usage purposes, to what degree provides the needs of the users, essential problems the pedestrian areas face and the main deficiencies based on the planning process.Generally considering, detailed analysis of three major pedestrian zones in İstanbul was performed and within the framework of users and planning criterias in our country and in İstanbul, the perception of pedestrian zone concept and the evaluation of the current applications were aimed.