Türkiye'deki limanların lojistik üs olarak değerlendirilmesi
Evolation of Turkey's seaports as logistics hub
  1. Tez No: 254992
  2. Yazar: ATALAY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Globalleşen dünyada, global ticaret hacminin artmasına bağlı olarak küresel lojistik anlayışı da gelişim göstermektedir.Bugün ve gelecekte oyanacağı roller düşünüldüğünde hiç kuşku yok ki dünya ticaretinin kalbi lojistik üslerdir. Her ülke ticaret potansiyelinin artması için politikalar üretmektedir. Bu politikaların arasında da lojistik üslerin hayata geçirilmesi vardır.Lojistik üs; taşımacılık, dağıtım, depolama, konsolidasyon, ayrıştırma, ihracat, ithalat, transit işlemler, altyapı hizmetleri, sigorta, danışmanlık ve üretim gibi birçok entegre lojistik faaliyetlerin bir bölgede gerçekleştirilmesini ifade etmektedir.Lojistik üs kavramının tarihsel gelişimine bakıldığında başlangıç aşamasında ağırlıklı olarak deniz ve havalimanlarıdır.Bu tezin amacı dünyadaki yük trafiği göz önüne alınarak dünyadaki lojistik üsler örnek alınarak Türkiye'deki limanların durumunu değerlendirmektir.Çalışmada Türkiye'de en fazla konteyner elleçleyen 3 liman; Ambarlı , İzmir, Mersin ve Türkiye'nin kuzeyinde Traceca Projesinden daha fazla pay almayı hedefleyen Trabzon limanı ve dünyada en çok yük elleçleyen Shanghai limanı ile Avrupa da en çok yük elleçleyen Rotterdam limanı incelenerek, Türkiye limanları için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the behaviour of piles under lateral loads is presented. The study is seperated in two parts. In the first part the piles are discussed generally then the analysis of laterally loaded piles are detailed.The meaning and applications of Global Logistics has improved at the same degree of the global trade. Global trade has raised in our global world.No doubt, Logistics hubs are the hearts of the global trade considering parts that they'll take today and in the future. Every country produces new politics to increase their trade potential. One of them is to have a logistics hub.A logistics hub it to have many integrated logistics services like carriage, distribution, storage, consolidation, separation, import, export, transit formalities, foreground services, insurance, guidance and production, etc? in one place.If we look into the historical development of the logistics hubs, we understand that they are mostly sea ports and airports as a start.The aim of this thesis is to point out the current conditions of Turkish Ports considering the global cargo traffic and comparing the logistics hubs of the world as examples.In the study, top three cargo handling ports of Turkey Ambarlı, İzmir, Mersin and Trabzon Port which is trying to get its part in Traceca Project from the northern part of Turkey; Shanghai Port which is the most cargo handling port of the world and Rotterdam Port which is the most cargo handling port in Europe are focused and examined. Suggestions for Turkish ports are made as a result.