Dunning sıçan prostat tümör sıvısının MAT-LyLu hücreleri üzerine etkisi
The effect of dunning rat prostate tumor fluid on the MAT-LyLu cell line
- Tez No: 255007
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gerek insanlarda görülen pek çok kanser türünde, gerekse deneysel tümör modellerinde, tümörlerden kaynaklanan sıvı birikimine rastlanılabilmektedir. Katı tümörlerin, anatomik ve fizyolojik özellikleri ile moleküler faktörlerin de etkisiyle tümör sıvısı oluşumuna genellikle yatkın olduğu görülmektedir. Sıçan prostat kanseri modeli olan Dunning tümöründe de tümörün büyümesiyle birlikte peritümöral alanda sıvı birikimi meydana gelmektedir.Bu çalışmada, Dunning sıçan prostat tümörü oluşturulan Copenhagen ırkı sıçanlardan elde edilmiş tümör sıvılarının, in vitro olarak yetiştirilen Dunning modeline ait yüksek metastatik karakterli MAT-LyLu hücrelerinin üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Dunning sıçan prostat tümör sıvısının MAT-LyLu hücreleri üzerindeki etkisi, hücre proliferasyonu, mitoz indeksi ve işaretlenme indeksi gibi kinetik parametreler ile hücrelerin hareket yetenekleri ve tümör sıvılarının MAT-LyLu hücreleri üzerindeki toksisitesi incelenerek değerlendirilmiştir.Araştırmada, bu amaçla, 2x105 MAT-LyLu hücresi inoküle edilerek Copenhagen ırkı sıçanlarda oluşturulan ve fizyolojik tuzlu su (FTS) ya da sodyum kanal blokeri olan Tetrodotoksin'in (TTX) 200 nM konsantrasyonda uygulandığı primer tümörlerden elde edilen tümör sıvıları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is detected that tumor fluid accumulation occurs both human cancer and experimental tumor models. Solid tumors show tendency to tumor fluid accumulation because of their anatomical and physiological features and to be influenced of molecular factors. Fluid accumulation in the peri-tumor area occurs in also Dunning model of rat prostate cancer as the tumor grows.In this study, it was aimed to investigate the effects of tumor fluids which obtained from Dunning prostate tumor bearing Copenhagen rats on the strongly metastatic MAT-LyLu cell line. The effect of Dunning rat prostate tumor fluid on MAT-LyLu cells were evaluated by examining cell's migration and tumor fluid's toxicity and the kinetic parameters such as cell proliferation, mitotic index and labelling index.In this research, tumor fluids which were obtained from rats which injected 2x105 MAT- LyLu cells and treated saline solution and 200 nM Tetrodotoxin (TTX), highly spesific sodim channel blocker were used. Sterilized tumor fluids were added to medium of MAT-Lylu cell with the proportion of 20 % in vitro.Consequently, it is demonstrated that Dunning rat prostate tumor fluid significantly inhibited proliferation (up to 50 % ), mitotic index and labelling index of MAT-LyLu cells (up to 75 %) but stimulated motility of the cells (p< 0.05) in vitro.