Tetrodotoksin'in sıçan prostat kanseri üzerine etkisi
The effect of tetrodotoxin on the rat prostate cancer
- Tez No: 216887
- Danışmanlar: PROF. SEYHAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sıçan ve insan prostat kanseri hücrelerinde bulunan voltaj kapılı sodyum kanallarının, gerek hücre çogalması, gerekse metastaz ile iliskili olaylarda, önemli rollere sahip oldugu in vitro olarak gösterilmistir. Hücre zarındaki bu voltaj kapılı sodyum kanalları, nörotoksinlerden tetrodotoksin ile bloke olmaktadır. Bu çalısmada, Dunning modeli yüksek metastatik Mat-LyLu hücreleriyle sıçanlarda olusturulan primer prostat tümörü ve sekonder tümörler üzerinde, sodyum kanal blokeri olan tetrodotoksinin etkisinin arastırılması amaçlanmıstır. Tetrodotoksinin primer tümör üzerindeki etkileri tümör agırlıgı, isaretlenme indeksi ve mitoz indeksi gibi kinetik parametrelerin incelenmesiyle, sekonder tümörler üzerindeki etkisi ise, akcigerlerde saptanan metastaz sayıları ile degerlendirilmistir. Arastırmada öncelikle 2x105 Mat-LyLu hücresi, Copenhagen ırkı eriskin erkek sıçanların deri altına enjekte edilerek, primer prostat tümörü meydana getirilmistir. Hücre inokülasyonundan sonraki yedinci, onuncu, on besinci, yirmi birinci ve yirmi besinci günlerde, kontrol grubu ve 200 nM konsantrasyonda tetrodotoksinle tedavi edilen gruptaki hayvanlarda olusan tümör kitleleri çıkarılarak, kinetik parametreler incelenmistir. Tetrodotoksinin sekonder tümörler üzerindeki etkisi ise, yirmi birinci ve yirmi besinci günlerde açılan hayvanlardan çıkarılan akcigerlerde tespit edilen metastaz sayıları ile degerlendirilmistir. Bu çalısma ile, tetrodotoksin'in in vivo olarak prostat tümörünün büyümesini inhibe ettigi ve akciger metastazlarını azalttıgı ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In vitro studies show that voltage gated sodium channels are expressed in rat and human prostatic cell lines play important roles in both cell proliferation and metastases. This voltage gated sodium channels in cell zares are blocked by tetrodotoxin which is a neurotoxin. In this study, it was aimed to investigate the role of sodium channel blocker terodotoxin on primary prostate tumors which formed in rats using Mat-LyLu cell line. The effects of tetrodotoxin on primary tumors were evaluated by the kinetic parameters including tumor weight, labelling index and mitotic index. Besides, the effect of tetrodotoxin on secondary tumors were examined by the number of metastases in the lungs. At first, the primary prostate tumor formed in adult male Copenhagen rats by subcutaneously injection of 2x105 Mat-LyLu cells. At the seventh, tenth, fifth, twenty first and twenty fifth days after the cell inoculation primary tumors were removed from the control group and animals treated with 200 nM tetrodotoxin and then, kinetic parameters were determined. In addition, the effect of tetrodotoxin on secondary tumors were assessed by the number of metastases in the lungs which were removed from rats at the twenty first and twenty fifth days. This study shows that tetrodotoxin inhibits prostate tumor growth and reduces the number of metastases in vivo.