Laboratuvar koşullarında yaratılan çevresel değişikliklerin bıldırcın (Coturnix coturnix) üzerine etkileri
The effects of environmental changes, created under laboratory conditions, on quail (Coturnix coturnix)
- Tez No: 255006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KUBANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizdeki mevcut bıldırcın çiftliklerindeki bıldırcın üretiminde çevresel faktörlere getirilen kontrollü değişiklikler ile (yem miktarı, sıcaklık, ışık ve ses) daha ekonomik ve verimli üretimi sağlamayı amaçladığımız çalışmamızda 100 adet dişi, 100 adet erkek birey olmak üzere toplam 200 bıldırcın (Coturnix coturnix) hayvan materyalimizi oluştururken, yem materyalimiz %20 HP ve 2850 Kcal/kg ME içeren bıldırcın yemidir.Çalışmamız kapsamındaki deneyler; beslenme, ışık, sıcaklık, çiftleşme, ses deneyleri ve izolasyon deneyleri olmak üzere toplam 6 bölümde gerçekleştirilmiştir. Beslenme deneylerinde 24 gün boyunca 24 bireyden oluşan deney grubuna 400 g'dan başlayıp 800 g'a kadar belirli zaman dilimlerinde yemleme uygulanmıştır. Işık deneylerinde; 25 gün boyunca 24 bireyden oluşan deney grubuna beşer günlük zaman dilimlerinden oluşan 7 saatlik aydınlık süreçten 3 saatlik aydınlık sürece kadar azalan aydınlatma programı uygulanmıştır. Sıcaklık deneylerinde; 21 gün boyunca 24 bireyin bulunduğu odadaki sıcaklık değeri 20°C ±1 de sabit tutulmuştur. Çiftleşme deneylerinde; 3 deney grubu bulunmakta olup bu gruplardaki erkek/dişi oranları sırasıyla 1/4, 1/5, ve 1/6 olarak belirlenmiştir. Ses deneyleri; müzik ve frekans deneyleri olmak üzere iki alt bölümden oluşmaktadır. Müzik deneylerinde 24 bireyden oluşan deney grubuna klasik müzik dinletilmiş, frekans deneylerinde ise farklı frekanslar farklı zaman aralıklarında dinletilmiştir. İzolasyon deneylerinde ise seçilen 4 ayrı birey 18x20x30 (8 lt) boyutunda birer bölme içinde bakımları yapılmış ve bireylerin yumurtlama sıklıkları gözlenmiş ve kaydedilmiştir.Çalışma sonucunda çiftliklerde bıldırcın başına günlük 27,07 g yemin yeterli olacağı, en uygun aydınlatma programının 6 saat aydınlık/18 saat karanlık olduğu, sıcaklığın 20°C±1de sabit tutulmasının ve erkek/dişi oranının 1/6 olmasının en iyi verim sonuçlarını sağladığı, ayrıca grup halinde yetiştirilen bıldırcınlara uzun süre klasik müzik dinletilmesinin mevcut verimi arttırdığı görülmüş olup mevcut çiftliklerin çevresinde 600 Hz frekans civarındaki mevcut seslerin de bireyler üzerinde olumlu etki yaratacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to provide more economical and efficient production by carrying out controlled changes on environmental factors (nutrient amount, temperature, light, and sound) similar to that of present quail farms in our country. 100 female and 100male quails (Coturnix coturnix) formed our live study material and our nutrient material had been quail food containing %20 HP and 2850Kcal/kg ME.Experiments within our study are carried out in 6 main categories as; nutrition/feeding, light, temperature, mating, sound, and isolation experiments. In feeding experiments a trial group of 24 indiviuals had been used; for 24 days, a feeding schedule ranging between 400g to 800 g is applied on the trial group by certain periods of time. In light experiments a trial group of 24 individuals had been used; for 25 days, a decreasing lighting schedule ranging between 7 hours to 3 hours per day had been applied on the trial group for periods of 5 days. In temperature experiments a trial group of 24 individulas had been used; for 21 days, the room temperature of the trial group had been kept constant at 20°C±1. In mating experiments 3 trial groups had been used each having; 1/4, 1/5, and 1/6 ratio of male/female respectively. The sound experiments are composed of two parts; music and frequency experiments. The trial group contained 24 individuals. In music experiments, the trial groups is exposed to classical music. In frequency experiments, the trial group had been exposed to different frequencies in different time periods. In isolation experiments, selected 4 individuals are kept and taken care of in seperate sections (18x20x30cm) (8 lt) individually and their egg laying periods are observed and recorded.In conclusion of the study, it?s been found that in farmeries, 27,07g nutrient per quail per day would be sufficient, optimum lighting period is 6h light/18h darkness, the constant temperature of the room should be kept at 20°C±1 level, and the most efficient production results are obtained when the male/female ratio is 1/6. Also it is realised that current production efficiency is increased by long time periods of classical music exposure on the quails raised in groups. Furthermore, sounds within the proximity range of 600 Hz frequency around the present farmeries will have positive effects on the individuals.