H2O-D2O karışımının T1-T2 durulmalarının sıcaklığa bağlı olarak 400 MHz NMR ile incelenmesi
T1-T2 relaxation times of H2O-D2O mixture are investigated at various temperatures with 400 MHz NMR
- Tez No: 255043
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ZAFER KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalısmada, H2O-D2O karısımının 400 MHZ NMR ile çesitli sıcaklıklarda T1-T2 durulmaları incelendi. D2O ortamında degisik sıcaklıklarda rölaksasyon durulmalarına baglı olarak, H-D-O molekülünün t ilgi zamanı hesaplandı. Kimyasal moleküllerin NMR incelemelerinde D2O'nun çözücü olarak kullanıldıgı gayet iyi bilinmektedir. Aynı sekilde birçok biyolojik molekül, özellikle protein ve enzimler D2O ortamında incelenmektedir. Bu çalısmada kullanılan D2O (99.9%) Sigma Firmasından satın alındı. Ölçüm için, D2O' dan 1 mL alınarak 5 mm çapındaki NMR tüpüne kondu. Ortamdaki oksijeni yok etmek için NMR tüpü vakumlanarak agzı kapatıldı. Daha sonra farklı sıcaklıklarda (22, 27, 32, 37, 42, 47 oC) T1 ölçümleri yapıldı. kinci asamada, üç sıcaklık için (22, 27, 32 oC) T2 ölçümleri yapıldı. T1 ve T2 ölçümleri 400 MHz de çalısan Avance FTNMR spektrometresi kullanılarak yapıldı. Her bir T sıcaklık degisiminde, nümunenin sıcaklıgının kararlı hale gelmesi için 15 dakika beklendi. Her bir sıcaklık ölçümü 1,5-2 saat sürdü. Her sıcaklıga ait manyetizasyon bozunumunun üstel oldugu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, T1-T2 relaxation times of H2O-D2O mixture are investigated at various temperatures with 400 MHz NMR. Depend on the relaxation times the correlation time of H-D-O molecule is computed at various temperatures in D2O. It?s well known that D2O is a good solvent in investigation of chemical molecules with NMR. Likewise lots of biological molecules especially proteins and enzymies are investigated in D2O. D2O (99.9%) which is used in this study is bought from Sigma. 1 mL taked from D2O and put in NMR tube with 5 mm diameter for NMR measurement. NMR tube is degassed three times by freze-thaw method and sealed for measurement. And then T1 is measured at different temperatures (22, 27, 32, 37, 42, 47 oC). At second time, T2 is measured for three temperatures (22, 27, 32 oC). T1 and T2 measurements is carried out on a Avance FT-NMR spectrometer that works at 400 MHZ. 15 minutes are waited for coming stable status of sample temperature in every temperature change. It?s takes 1,5-2 hour each one of temperature measurements. It is observed that the megnetisation deterioration of each one of the temperature is exponansial.