Organo-bentonit bileşiklerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve p-kloro-fenol'un çözeltiden adsorpsiyonunda kullanılması
Preperation and characterization of organo-bentonite compounds, and to use for adsorption of p-chloro-phenol from aqueous solution
  1. Tez No: 255064
  2. Yazar: RUKEN BEDİRHANOĞLU AŞKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLTEN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Killer, yüksek yüzey alanlarından dolayı iyi adsorplama özelligi gösterirler. Ancak killerin, hidrofilik karakterli olmalarından dolayı suda fazla çözünen polar ya da katyonik haldeki organik maddeler hariç, organik moleküllere karsı gösterdikleri sorpsiyon kapasiteleri çok düsüktür. Günümüzde killerin, organik maddelere karsı adsorpsiyon açısından ilgilerini arttırmak üzere n-alkilamonyum tuzlarıyla isleme sokularak organo-kil bilesikleri hazırlanmaktadır. Organo-killer, çevre kirliligine neden olan pestisitler için adsorplayıcı olarak çok etkili olmaktadır. Bu çalısmada, Elazıg-Yalavuz bentoniti, N'-didodesil, N,N'-tetrametiletandiamonyum diiyod (DEDMAI) ile katyon degisim kapasitesinin %40, %80 ve %100'ü oranında etkilestirilerek organo-bentonit kompleksleri ( sırasıyla DEDMAB-40, DEDMAB-80 ve DEDMAB-100) hazırlanmıstır. Daha sonra bu örneklerin TGA, DTG ve FTIR ile karakterizasyonu yapılmıstır. Orijinal kilin katyon degisim kapasitesi, ?amonyum asetat yöntemi? yardımıyla belirlenerek, organo-kil komplekslerinin hazırlanmasında kullanılacak tuz miktarları tespit edilmistir. Örneklerin adsorpsiyon özellikleri, p-kloro-fenol'ün sulu çözeltiden iki farklı sıcaklıkta ( 25 ve 40 oC de) adsorpsiyonunun yapılmasıyla incelenmistir. p-kloro-fenol'ün tüm örnekler üzerinde, 40 oC de 25 oC den daha fazla adsorplandıgı görülmüstür. p-kloro-fenol'ün DEDMAB üzerine adsorpsiyonunun DEDMAB-40
Özet (Çeviri)
Clays have very good adsorbent properties due to their high surface areas. However, their sorption capacity for organic molecules is very low, because of their hydrophylic character, except for those which are highly water ?soluble, polar or cationic. Recently, in order to increase the sorption capacity of clays for organic polluants, organo-clays are very useful as adsorbent for the adsorption of enviromental polluants such as pesticides. In this study, organo-bentonite complexes were prepared by treatment of Elazıg- Yalavuz Bentonite at %40, %80 and %100 of cation exchange capacity (CEC) using N?-didodecyl-N,N?-tetrametylethanediamoniumdiiodide (DEDMAI). After preparation, these samples were also characterised by TGA, DTG and FTIR. Cation exchange capacities of untreated clays were measured by ammonium acetate method in order to determine the amount of the salts which would be used in the preparation of organo-clay complexes. Adsortion properties of the samples were investigated in the adsorption of p-chlorophenol from aqueous solution at different temperature ( at 25 and 40 oC ). It has been seen that p-chlorophenol was adsorbed more at 40 oC than 25 oC. It has been also found that the sorption of p-chlorophenol on DEDMAB increased in order of DEDMAB-40