Organobentonitlerin atık su arıtımında kullanılması
The Using of organobentonites in waste water treatment
  1. Tez No: 83451
  2. Yazar: AYSUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇALIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORGANOBENTONİTLERİN ATIK SU ARITIMINDA KULLANILMASI Aysun ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayla Çalımlı Jüri : Prof. Dr. Ayla Çalımlı Prof. Dr. Müjgan Çulfaz Prof. Dr. Hüseyin Oğuz Bu çalışmada, farklı özeliklere sahip Çankırı ili sodyum ve kalsiyum bentonit örnekleri (ÇNa-B, ÇCa-B) ile Kütahya ili kalsiyum bentonitinin (KCa-B) bir alkilamonyum tuzu olan hekzadesiltrimetilamonyum bromür (HDTMAB) ile iyon değişim tepkimesine girmesi sağlanarak ÇNa-HDTMA-B, ÇCa-HDTMA-B ve KCa-HDTMA-B sentezlenmiştir. Sentezlenen organobentonitler ile atık sulardaki önemli kirleticilerden polar yapıdaki benzoik asit, metilen mavisi ve salisilik asit ile apolar yapıdaki ksilen ve toluenin adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorpsiyon deneyleri, kesikli olarak, 25° C sıcaklıkta, 24 saat süre ile gerçekleştirilmiştir. Çalışılan organik kirleticilerin derişim aralığı 10-500 mg/L olup her bir organik bileşik için adsorpsiyon izotermleri çizilmiştir. Bu izotermler, Freundlich ve Langmuir İzoterm modellerine uygulanarak, organik bileşiklerin adsorpsiyon denge sabitleri belirlenmiştir. Adsorpsiyon deneyleri sonucunda, Na-HDTMA- B'in adsorplama kapasitesinin ÇCa-HDTMA-B ve KCa-HDTMA-B'in adsorplama kapasitelerinden daha büyük olduğu ve Na-HDTMA-B'in polar bieşikler için apolar bileşiklere göre daha güçlü adsorplayıcı olduğu belirlenmiştir. 1999, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Bentonit, organobentonit, alküamonyum tuzu, adsorpsiyon, atık su, organik kirletici
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE USING of ORGANOBENTONITES in WASTE WATER TREATMENT Aysun ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ayla Çalımlı Jury : Prof Dr. Ayla Çalımlı Prof. Dr. Müjgan Çulfaz Prof. Dr. Hüseyin Oğuz In this study, CNa-HDTMA-B and ÇCa-HDTMA-B and KCa-HDTMA-B were synthesized by ion-exchange reaction of Çankırı Na-B, Ca-B and Kütahya Ca-B that have different properties with hexadecyltremethylammonium bromide (HDTMAB) that is alkylammonium salt. Adsorption of polar organic pollutants (benzoic acid,salicylic acid and methylene blue) and nonpolar organic pollutants (toluene and xylene) in wastewater on these organobentonites is investigated Adsorption experiments are made as batch equilibration method (T= 25° C and t=24 h). Concentrations of organic compounds are 10-500 mg/L and adsorption isotherms of organic compounds are plotted. Adsorption equilibrium coefficients of organic pollutants are determined by using Freundlich and Langmuir isotherm Models from adsorption isotherm. As a result, adsorption capacity of Na-HDTMA- B is greaterthan adsorption capacity of ÇCa-HDTMA-B and KCa-HDTMA-B and Na-HDTMA-B is effective for polar organic compounds, but is not effective for nonpolar organic compounds. 1999, 67 page KEY WORDS : bentonite,organobentonite, alkylammonium salt, adsorption, waste water, organic pollutant