Dicle nehri'nde yaşayan Cyprinidae familyası dışındaki bazı balık türlerinin karyolojik özellikleri
Karyological features of some fish species except for family Cyprinidae from the Tigris river
- Tez No: 255069
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Dicle Nehrinde yaşayan Mugilidae familyasına ait Liza abu, Bagridae familyasına ait Mystus halepensis ve Mastacembelidae familyasına ait Mastecembelus simack türlerinin kromozom sayı ve morfolojileri ilk kez belirlenmiştir. Liza abu türünün diploid kromozom sayısı 48 olup, 1 çift metasentrik ve 23 çift akrosentrik kromozomdan ve kol sayısı (NF) 50; Mystus halepensis'in diploid kromozom sayısı 32, 6 çift metasentrik-submetasentrik ve 9 çift subtelo-akrosentrik kromozom, 1 submetasentrik ve 1 akrosentrik kromozom ile kol sayısı 45'tir. Mastecembelus simack türünde ise diploid kromozom sayısı 48, karyotipi 8 çift metasentrik-submetasentrik ve 16 çift subtelo-akrosentrik kromozom içerir ve kol sayısı 64 olarak bulunmuştur. Liza abu türünde iki metasentrik kromozom bulunması ve kol sayısının 50 olması mugilid türlerinde ilk kez bu çalışma ile belirlenen bir durumdur. Mystus halepensis'in diploid kromozom sayısının 32 olarak bulunması da bagrid türlerinde ilk kez belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar aynı familyaların farklı türlerinden kaydedilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve kromozom ile karyotip farklılıkları literature bilgisiyle tartışılmıştır. Anahtar sözcük: Liza abu, Mystus halepensis, Mastecembelus simack, Karyotip, Kromozom, Dicle nehri.
Özet (Çeviri)
Chromosome number and karyotype of Liza abu (Mugilidae); Mystus halepensis (Bagridae) and Mastecembelus simack (Mastacembelidae) from the River Tigris were observed first time. The diploid chromosome number of Liza abu was to be 48. The karyotype of this species consisted of 1 pair of metacentric, 23 pairs of acrocentric chromosomes and the arm numbers(NF) to be found as 50. In Mystus halepensis chromosome number was found to be 32 and 6 pairs of metacentric-submetacentric, 9 pairs of subtelocentric-acrocentric chromosomes, 1 submetacentric and 1 acrocentric with the arm numbers 45. On the other hand, Mastecembelus simack has 48 chromosomes and the karyotype consisted of 8 pairs of metacentric-submetacentric, 16 pairs of subtelocentric-acrocentric chromosomes with the arm numbers 64. Two metasentric chromosomes and 50 arm number which observed in Liza abu are the recorded first time for the mugilid fish. Reduced diploid chromosomes number in Mystus halepensis as 32 is also found first time for bagrid fish. The results which are determined in this study were compared with species belonging to these families recorded before and discussed their variation in chromosome number and karyotype with those given literarures. Key word: Liza abu, Mystus halepensis, Mastecembelus simack, Karyotype, Chromosome, Tigris River.