Batman, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illeri diplura (Insecta) faunasının saptanması
Diplura (Insecta) fauna is determined cities of Batman, Diyarbakir, Mardin and Şanliurfa
- Tez No: 255068
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Batman, Diyarbakır, Mardin veŞanlıurfa il sınırları içerisinde yapılmıştır. 2004 ve 2006 yılları Eylül-Haziran ayları arasındaçalışma alanımızdaki 17 lokaliteden toplam 280 örnek toplanmıştır. Toplanılan örnekler canlıyakalanıp koruma kaplarına konularak laboratuar ortamına taşınmıştır. Laboratuar ortamınagetirilen örneklerin resimleri çekilerek preparat haline getirilmiştir. Örnekler DicleÜniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Entomoloji laboratuarında korunmaktadır.Bu Çalışmada Diplura ordosuna ait 3 familya ve bu familyalara ait 6 cins ve bucinslere ait 11 tür olarak tespit edilmiştir. Araştırma sahasında saptanan 280 örnekten;Parajapygidae Familyası, Edriocampa Parajapyx ve Parindjapyx Cinsleri Campodeaplusiochaeta, Campodea subdives, Campodea galilaea, Eutrichocampa sp., Libanocampacoiffaiti, Edriocampa ghigii, ve Parindjapyx sp. türleri Türkiye için yeni kayıt, teşhis edilentüm Türlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in border of Batman, Diyarbakır, Mardin and Şanlıurfacities of south eastern part of Anatolia. The 280 samples were collected in 17 localities ofstudy area September-July in 2004 and 2006. The collected alive material carried tolaboratory in preserving boxes. The samples was taken photos and prepared. The samples arein entomological laboratory of Art and Sciences Faculty of Dicle University.In the study was identified 3 families, 6 genera and 11 species of order Diplura. Of280 species identified, family of Parajapygidae, genera of Edriocampa, Parajapy, andParindjapyx and species of Campodea plusiochaeta, Campodea subdives, Campodeagalilaea, Eutrichocampa sp., Libanocampa coiffaiti, Edriocampa ghigii, ve Parindjapyx sp.are new for Turkey and also all of identified species are new for Southeastern Anatolia.