Simulation of the stabilization of magnetic islands by ECRH and ECCD
Manyetik adaların ECRH ve ECCD yöntemleriyle kararlı hale getirilmesinin simulasyonu
  1. Tez No: 255081
  2. Yazar: BİRCAN AYTEN
  3. Danışmanlar: DR. EGBERT WESTERHOF, PROF. DR. SİNAN BİLİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Neoclassical tearing mode (NTM) hemen hemen bütün yüksek basınçlı plazmalarda görülen evrensel bir kararsızlıktır. Akım yoğunluğundaki tedirginlikten oluşup manyetik topolojide manyetik adalara benzeyen deformasyonlara neden olurlar. Akım tedirginlikleri ECRH (Electron cyclotron resonance heating) ve ECCD (Non-inductive current drive) yöntemleriyle eşitlenerek kararlı hale getirilebilirler. Düzeltilmiş Rutherford denklemi tearing mode kararsızlıklarının lineer olmayan oluşumlarını açıklar. Bu denklemdeki ECRH ve ECCD terimlerinin kararlı hale getirmedeki etkileri üzerine yapılan büyük çaplı araştırmalar bu terimlerin kesin bir şekilde tanımlanmalarına neden olmuştur. Şimdi ise bu modelin sonuçlar deneysel gözlemlerle karşılaştırılacaktır. Bu amaçla, bu konu hakkında TEXTOR Tokamak'ından geçmiş deneylerde geniş çaplı veri elde edilmiştir. Uygun şekilde yapılmış olan karşılaştırılmış model, ITER (Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör) üzerinde ECRH ve ECCD yöntemlerinin NTM leri kararlı hale getirmekteki etkinliklerini tahmin etmekte kullanılacaktır. Bunun yanı sıra, ECRH ve ECCD nin bu kararsızlıkların oluşumundaki etkileri üzerine, düzeltilmiş Rutherford denklemine dayanılarak, kabaca yapılmış olan tahminler de kontrol edilecektir.
Özet (Çeviri)
An almost universal instability in high pressure plasmas is the Neoclassical Tearing Mode (NTM). NTMs are driven by local perturbations in the current density and result in magnetic island like deformations of the magnetic topology. They can be stabilized by compensating the current perturbations with local electron cyclotron resonance heating (ECRH) or with non-inductive current drive (ECCD). The modified Rutherford equation describes the nonlinear evolution of tearing modes as determined by various contributions to the local current density pertubation. An extensive investigation of the two terms representing the stabilizing effects from ECRH and ECCD have been made resulting in accurate description of both terms. The results of this model can now be compared to the experimental observations. For this purpose, an extensive data set exists from the past experiments on tearing mode stabilization by ECRH and ECCD on TEXTOR. The properly benchmarked model can then be used to predict the effectiveness of ECRH and ECCD for NTM stabilization on International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER). In addition, a number of predictions on the effects of ECRH and ECCD on the growth of the NTM have been made on the basis of crude approximations to the ECRH and ECCD tems in the modified Rutherford equation. These predictions can now be checked against the more accurate expressions obtained.