İki kutuplu dolgulu kolon reaktöründe kobalt (III) asefat elektrosentezinin optimizasyonu
  1. Tez No: 403853
  2. Yazar: ENGİN ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK PEKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, endüstri}'e l açıdan önemli bir yükseltgen ve katalizör olan kobalt( lI!) asetatin, iki kutuplu dolgulu bir elektrakimyasal reaktörde üretiminde verim açısından reaktör değişkenlerinin optimizasyonunu kapsamak tadır. KobaltOrt) asetat verimini e tkileyebilecek deği şken sayısının fazla oLması ve deneylerin nispeten uzun zaman alması nedeniyle etkin, ve deneysel çalı~maıara uygun olan optimizasyon yöntemleri araştırı lmı ş ve“ ı\todif iye Simpleks yöntemi”nir. uygurıluğuna karar ve ril m i ştir . Bu t ekniğin etkinlikle uygu!anabi.lmesi için çok amaçlı bir bilgisayar prog ramı hazırlanm ış ve programın ba~acısı standart test fonksiy onları üzerinde sınanm~tır. Amaç fonksiyonu ola rak seçilen kim}'asal dönüşüm oran ı , optimum k oşuııaôda %72 olarak gerçek l eştirilirken; akım verimi, hacim ıaman verimi, ve enerji tüketimi gibi ölçütlerin de reaktör değişkenlert ile ilişkileri incelenmiştir. Simpleks yöntem iyle yapılan optimizasyon deneylerine başlanırken değişken düzeyle rine koyulan kısmen keyfi kısıtlardan iki sinin, daha yüksek verimlere ul ai ılmasına engelolduğu görülmüş, bu nedenle, seçi len değişken l erin ayrı ayrı verim üzerindeki etkilerini de incelemeye }'arayan yeni deneyler yapılmış ve %91 d önüşüm oranına ulaşılmıştır. Bu oran, diyaframsız hücrele rde bugüne kadar gerçekleşti rilebil miş en yüksek kobaltOIl) asetat dönüşümü olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Experimental optimizatian of the electrochemical ıeactor vadables for the production of cebaltic acetate in a bipolar packed-bed reactor is the main objective of this work. An efficient optimizatjan technique sulıehte for experimenıal woek is required owing to the relatively large number of eıcperimental vadabtes and long electrolysis times.. An examination of the available techniques suggests that the Modified Simplex Method would best tit these eriıeria.. A newand a versatile computer program has been written with slight modificatians on the simplex algaeitbm and the effectiveness of the program has been tesred on marhematkaI ftmeriarus, !.nd compared wjth the results of other workers in the field. By the application of the Modified Simplex Method to the electrosynthesis of cobaltic acetate in the bipolar paeked-bed reaetar, tbe higbest canversion rat LO e'ier obtained in an undivided ceU has been realized. The current end space-time yields observed in this work are near the range of accepted values, and if these are further increased, the process wQuld be favarable for a scale-up.