Modulation formats for wavelength division multiplexing (WDM) systems
Dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) sistemleri için modülasyon formatları
- Tez No: 255101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Optik komünikasyon ağları hem ulusal hem de uluslararası komünikasyon ağlarının bel kemiğini oluşturmaktadır. Optik komünikasyon sistemlerdeki gelişme, WDM iletimindeki sınırlamalar ve artan bit oranları, optik taşıyıcı üzerindeki ikili veriyi çevirmede yeni yollara gereksinim getirmektedir.Modülasyon formatının seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. Bilgi spektrumu yoğunluğu (ISD), güç payı, grup hız dağınımı (GVD) ve kendinden kaymalı faz modülasyonu (SPM), karşı faz modülasyonu (XPM), dört-dalga karışımı (FWM) ve uyarılmış Raman saçılımı (SRS), gibi lineer olmayan etkilere karşı direnç dikkate alınmalıdır.Bu tezde, önemli modülasyon formatlarından Non Return to Zero (NRZ), Return to Zero (RZ), Chirped Return to Zero (CRZ), Carrier Suppressed Return to Zero (CSRZ), Differential Phase Shift Keying (PSK) and Carrier Suppressed Return to Zero- Differential Phase Shift Keying (CSRZ-DPSK) incelenerek, karşılaştırma yapılacaktır.WDM sistemlerinde, belirtilen modülasyon formatlarında performans analizi yapmak için VPItransmissionMakerTM WDM yazılımı kullanılarak simülasyon yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Optical communication networks are becoming the backbone of both national and international telecommunication networks. With the progress of optical communication systems, and the constraints brought by WDM transmissions and increased bit rates, new ways to convert the binary data signal on the optical carrier have been proposed.There are different factors that should be considered for the right choice of modulation format, such as information spectral density (ISD), power margin, and tolerance against group-velocity dispersion (GVD) and against fiber nonlinear effects like self-phase modulation (SPM), cross-phase modulation (XPM), four-wave mixing (FWM), and stimulated Raman scattering (SRS).In this dissertation, the several very important modulation formats such as Non Return to Zero (NRZ), Return to Zero (RZ), Chirped Return to Zero (CRZ), Carrier Suppressed Return to Zero (CSRZ), Differential Phase Shift Keying (PSK) and Carrier Suppressed Return to Zero- Differential Phase Shift Keying (CSRZ-DPSK) will be detailed and compared.In order to make performance analysis of such modulation formats, the simulation will be done by using VPItransmissionMakerTM WDM software.