A script based modular game engine framework for augmented reality applications
Artırılmış gerçeklik uygulamaları için betik dili tabanlı bir uygulama geliştirme çerçevesi
  1. Tez No: 255102
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Artırılmış Gerçeklik (AG) sanal ve gerçek dünyayı birleştiren bir teknolojidir. Bu teknolojinin yayımcılık, mimari, üretim ve eğlence gibi bir çok potansiyel uygulanma alanı vardır. AG teknolojisindeki gelişmeler devam ederken, bu teknoloji üzerinde hızlı ve kolay uygulama geliştirme çözümlerinin önemi artmaktadır. Bu tezde betik dil destekli bir AG uygulama geliştirme çerçevesi sunulmaktadır. Bu AG çerçevesindeki betik dilinin çevikliğiyle birlikte AG bileşenleri kullanılarak uygulama geliştirilebilir. AG bileşenleri oyun motorlarındaki bileşenlere benzer olduğundan AG çerçevesi bir oyun motorunun genişletilmiş şekli olarak tasarlandı. Bununla birlikte, AG çerçevesinin bileşenleri değiştirilebilir bir şekilde tasarlanmıştır. Dinamik bir betik programlama dili (Python) statik tip bağlamalı bir dil (C++) içerisine gömülerek hem çeviklik hem de performans hedeflenmiştir. AG bileşenleri ile betik programlama dili arasındaki iletişim bir mesajlaşma yöntemiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) is a technology which blends virtual and real worlds. The technology has various potential application domains such as broadcasting, architecture, manufacturing, and entertainment. As the tempting developments in AR technology continues, the solutions for rapid creation of AR applications become crucial. This thesis presents an AR application development framework with scripting capability as a solution for rapid application development and rapid prototyping in AR. The proposed AR framework shares several components with game engines. Thus, the framework is designed as an extension of a game engine. The components of the framework are designed to be changable in a plug-in system. The proposed framework provides the developers with the ability of agile coding through the scripting language. Our solution embeds a dynamic scripting programming language (Python) in a strictly typed static programming language (C++) in order to achieve both agility and performance. The communication between the AR framework components and the scripting programming language is established through a messaging mechanism.