Content-based audio management and retrieval system for news broadcasts
Haber yayınları için içerik tabanlı ses yönetim ve erişim sistemi
- Tez No: 255104
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ses sinyalleri çoklu ortam içerik analizi için zengin anlamsal ipuçları sağlayabilirler, bu yüzden ses bilgisi içerik tabanlı çoklu ortam dizinleme ve erişimi için kullanılmaya başlanmıştır. Miktarı artan ses verileri nedeniyle verimli erişim sistemlerine olan talep artmaktadır. Bu tez çalışmasında haber yayınları için tam, ölçeklenebilir ve genişletilebilir ses tabanlı bir içerik yönetim ve erişim sistemi sunulmaktadır. Önerilen sınıflandırma sistemi ses sinyallerinin sınıflandırılmasını, bölütlendirilmesini, analizini ve erişimini dikkate alır. Sesin sınıflandırılması ve bölütlendirilmesi aşamasında, ses sinyalinin her bir alt bölümüsessizlik, saf konuşma, müzik, çevresel ses, konuşma üzerine müzik ve konuşma üzerine çevresel ses sınıflarına birden çok adımda ayrılır. Sınıflandırma için Destek Vektör Makineleri ve Saklı Markov Modelleri kullanılmış ve bu modeller MPEG-7 standardında tanımlı olan farklı öznitelikler kullanılarakeğitilmişlerdir. Analiz ve erişim aşamasında, kullanıcıların ses verisini sorgulaması için iki alternatif yol mevcuttur. Bunlardan ilki kullanıcıya anlamsal, alan tabanlı bulanık sınıflar (sunucu, reklam, muhabir, spor, geçiş, hava durumu ve olay yeri sesi) sağlayarak, ana ses sınıflarından soyutlanmasını sağlar. Diğer yol ise kullanıcıların örnek ses verileriyle sorgu yapmasına ya da doğrudan bir ses verisi içinde anahtar kavramları bulmasına olanak sağlar. Ayrıca önerilen çözüm yönteminin performansını değerlendirmek için TRECVID haber yayınları üzerinde bir dizi test yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The audio signals can provide rich semantic cues for analyzing multimedia content, so audio information has been recently used for content-based multimedia indexing and retrieval. Due to growing amount of audio data, demand for efficient retrieval techniques is increasing. In this thesis work, we propose a complete, scalable and extensible audio based content management and retrieval system for news broadcasts. The proposed system considers classification, segmentation, analysis and retrieval of an audio stream. In the sound classification and segmentation stage, a sound stream is segmented by classifying each sub-segment into silence, pure speech, music, environmental sound, speech over music, and speech over environmental sound in multiple steps. Support Vector Machines and Hidden Markov Models are employed for classification and these models are trained by using different sets of MPEG-7 features. In the analysis and retrieval stage, two alternatives exist for users to query audio data. The first of these isolates user from main acoustic classes by providing semantic domain based fuzzy classes. The latter offers users to query audio by giving an audio sample in order to find out the similar segments or by requesting expressive summary of the content directly. Additionally, a series of tests was conducted on audio tracks of TRECVID news broadcasts to evaluate the performance of the proposed solution.