Design and implementation of a hybrid and configurable access control model
Hibrit ve ayarlanabilir erişim kontrol modeli tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 255107
- Danışmanlar: DR. ATTİLA ÖZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir hibrit ve ayarlanabilir erişim kontrol modeli olan bu model, değişik erişim kontrol modellerini aynı şema altında kullanma gereksinimini karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu şekilde bir yazılım tasarlama fikri; avantajları ve dezavantajları ile birçok sistemde yaygınca kullanılan isteğe bağlı ve zorunlu erişim kontrol modellerini tamamen birleştirme ve ayarlanabilir hale getirme düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Gerçek hayattaki kullanımlarda zorunlu erişim kontrol modellerinin bazı durumlarda esnekliğe izin verme, isteğe bağlı olanlarının ise bazı durumlarda sıkı kurallar uygulama ihtiyacı, bu motivasyonu ortaya çıkaran gerçekler olmuştur. Bu yazılım; bu iki erişim kontrol yaklaşımını, ayarlanabilir tek bir modelde bazı açılımlar tanımlayarak istenilen ölçüde çelişkilerden arındırarak birleştirmek üzerine tasarlanmıştır. Modelin kodlama aşaması tamamlanmış ve modelin gücü ve etkisini gösteren durumlar tasarlanmış ve kodlanmıştır. Yetkilerdirme aşamasından sorumlu olan model, güvenli kimlik doğrulama ve kayıt alma şemaları ile entegre edilebilir özelliğe sahiptir. Rol tabanlı, durum tabanlı ve zaman ayarlı erişim kontrol yaklaşımları, modelin genelgeçer ve modüler tasarımı sayesinde kolay bir şekilde yazılıma eklenebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
A hybrid and configurable access control model is designed to satisfy the requirements of using different access control models in the same schema. The idea is arised to completely combine and configure the two main access control models, discretionary and mandatory which have been widely used in many systems so far with their advantages and disadvantages. The motivation originates from the fact that; in real life usage, discretionary based systems needs some strict policies and mandatory based systems needs some flexibility. The model is designed to combine these two appoaches in a single and configurable model, with some required real life extensions, in a conflict-free fashion and configurable degree of combination. Implementation of the model has been done and main important cases which shows the power and expressiveness of the model are designed and implemented. The authorization process is in the responsibility of the model which can be combined with secured authentication and auditing schemas. The new approaches as Role-Based, Context-Based and Temporal access control can easily be embedded in the model due to its generic and modular design.