Investigation of novel topological indices and their applications in organic chemistry
Yeni topolojik indekslerin araştırılması ve organik kimyadaki uygulamaları
  1. Tez No: 255106
  2. Yazar: SELÇUK GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Wiener ile başlayıp, Hosoya tarafından topolojik indeks olarak adlandırılan sayısal tanımlayıcılar, QSAR ve QSPR çalışmalarındaki kullanımından dolayı gittikçe artan bir önem kazanmıştır. Bilinmeyen bir maddenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin olabildiğince yakın olarak tahmini direk olarak sentezlenmesinin getireceği büyük zaman ve para kaybını önlemek açısından çok önemlidir. Buna ek olarak, patlatıcılarda güvenlik problemleri de ortaya çıkar. Bu zamana kadar yüz kadar topolojik indeks kimyasal grafik teori literatüründe yer almıştır. Ancak, her çeşit moleküle uygulanabilecek şekilde genelleştirilmiş bir topolojik indeks yoktur. Bu çalışmada, yeni bir topolojik indeks (TG İndeks) üretilmiş ve patlayıcıları da içeren geniş bir çerçevede organic moleküllerin fiziksel, yapısal ve moleküler özelliklerinin modellenmesi için uygulanmıştır. İndeks çalışmada ele alınan özelliklerin birçoğuyla oldukça başarılı korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical descriptors, beginning with Wiener, and then named topological indices by Hosoya, have gained gradually increasing importance along with other descriptors for use in QSAR and QSPR studies. Being able to estimate the physical or chemical properties of a yet nonexistent substance as close as possible is very important due to huge consumption of time and money upon direct synthesis. In addition, one may face safety problem as in the case of explosives. There have been almost hundred topological indices so far in the chemical graph theory literature. However, there is no topological index which is generalizable to all kinds of molecules. In the present study, a novel topological index (TG Index) has been developed and applied to a wide range of organic molecules including explosives for modeling their physical, structural and molecular orbital properties. The index yielded quite successful correlation data with most of the properties considered in this study.