Mining frequent semantic event patterns
Sık anlamsal olay desenleri madenciliği
  1. Tez No: 255118
  2. Yazar: ENİS SÖZTUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Özellikle Web'deki dinamik sayfa yaratımı ve zengin kullanıcı etkileşimi yüzünden, sayfa gösterimini temel alan geleneksel Web kullanım madenciliği metodlarının yararlılıkları sınırlıdır. Anlamsal olaylar kavramı, kullanıcıların davranışlarını modellemedeki zorlukları aşmak için geliştirildi. Kavramsal olarak, olaylar kullanıcıların daha yüksek seviyedeki eylemleridir ve sayfa gösteriminden teknik olarak bağımsızdır. Olaylar web sitesinin alanında ilgili özellikleri olan nesneler olarak modellenmiştir. Bir video izleme web sitesinden örnek bir olay, 'video izleme olayı', ilişkili özellikler ise 'video', 'videonun süresi', 'videonun uzunluğu', v.b. olarak verilebilir. Olay nesneleri, web sitesi ontolojisinin alan modeline ait olduğunda ise, olaylara anlamsal olaylar denilebilir. Bu çalışmada, web kullanım kayıtlarından anlamsal olay desenlerini çıkartacak yeni bir algoritma ve bir çerçeve önerilmiştir. Web sitesinin anlanındaki olaylarının takip edilmesi, kayıt altına alınması, anlamsal bilgi ile desteklenmesi, olayların genelliğine ilişkin bir sıralama ve sık olay dizilerinin hesaplanmasına ilişkin bir algoritma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Especially with the wide use of dynamic page generation, and richer user interaction in Web, traditional web usage mining methods, which are based on the pageview concept are of limited usability. For overcoming the difficulty of capturing usage behaviour, we define the concept of semantic events. Conceptually, events are higher level actions of a user in a web site, that are technically independent of pageviews. Events are modelled as objects in the domain of the web site, with associated properties. A sample event from a video web site is the 'play video event' with properties 'video', 'length of video', 'name of video', etc. When the event objects belong to the domain model of the web site's ontology, they are referred as semantic events. In this work, we propose a new algorithm and associated framework for mining patterns of semantic events from usage logs. We present a method for tracking and logging domain-level events of a web site, adding semantic information to events, an ordering of events in respect to the genericity of the event, and an algorithm for computing sequences of frequent events.