Design of reflective and antireflective coatings for space applications
Uzay uygulamaları için yansıtır ve yansıtmaz kaplamaların tasarımı
  1. Tez No: 255119
  2. Yazar: HÜSEYİN CÜNEYT EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çeşitli optik yüzeylerin verimliliğini arttırmak için optik kaplamalar kullanılır. Optikkaplama ayna ve mercek gibi optik elemanların üzerine ince bir katman malzemebiriktirilerek, yansıma ve geçirgenlik özelliklerinin değiştirilmesi ilegerçekleştirilmektedir. Yansıtır ve yansıtmaz kaplama olmak üzere, başlıca iki çeşitkaplama vardır. Yansıtır ve yansıtmaz kaplamalar iletişimde kullanılan optik veelektro optik sistemler, tıp, savunma sanayi ve uzay uygulamaları gibi birçok alandakullanılmakta ve teknolojik olarak geliştirilmeye devam ettirilmektedir. Buçalışmada, yansıtır ve yansıtmaz kaplamaların genel özellikleri, ince film kaplamateknikleri, uzay uygulamaları için uygun kaplama malzemeleri ve MATLAB teyazılmış program kullanılarak yapılmış olan kaplama tasarım örnekleri yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to improve the efficiency of various optical surfaces, optical coatingsare used. Optical coating is a process of depositing a thin layer of a material on anoptical component such as mirror or lens to change reflectance or transmittance.There are two main types of coatings namely; reflective and antireflective (AR)Coatings. Reflective and antireflective coatings have long been developed for avariety of applications in all aspects of use; for optical and electro-optical systems intelecommunications, medicine, military products and space applications. In thisthesis, the main properties of reflective and antireflective coatings, the thin filmdeposition techniques, suitable coating materials for space applications, spaceenvironment effects on coating materials and coating design examples which aredeveloped using MATLAB for space applications will be discussed.