NEEM'in 5. evre Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) larvaları üzerindeki etkileri
The effect of NEEM?s 5th instar on the greater wax moth?s Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) larvaes
- Tez No: 255125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada organik bir pestisit olan azadirachtin'in beşinci evre Galleria mellonella L. Larvalarının üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan NEEM `in Galleria mellonella larvaları üzerindeki etkilerini gözlemlemek için öncelikle LC95 dozu hesaplanmıştır. Hesaplamada 10 ppm den başlayıp kademeli yükselen ppm değerlerinde tekrarlı deneyler yapılmıştır. Yapılan deneylerde 1500 ppm ve yukarısında repellent etki gözlemlenmiştir, 1500 ppm ve aşağısında ise paralize etki gözlemlenmiştir. Polo plus programından faydalanılarak azadiractin'in 5. evre Galleria mellonella larvaları üzerindeki LC95 dozu 3991 ppm olarak tespit edilmiştir. Araştırmada etkileri daha iyi gözlemleyebilmek için bulunan LC95 dozun azalan değerleri kullanılmıştır. Larvalar 498, 997, 1995 ve 3991 ppm azadirachtin içeren yarı sentetik besinle beslendiği zaman azadiractin'in integüment üzerine birçok etkisi gözlenmiştir. Azadirachtin'in kütiküla kalınlığı üzerindeki inceltici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Azadirachtin uygulanan larvalarda kütiküla kalınlığı kontrol gurubuna oranla azalmıştır, bunun yanı sıra doz yükseldikçe larvaların bir üst evreye geçiş süresi uzamış 1995 ve 3991 ppm lerde öldürücü etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the research made regarding the effect of the fifth instar of azatdiracthin which is a kind of pestisit on Galleria mellonella L. Larvae (The Greater Wax Moth). In the research amount of LC95 is mesaured to see effects of NEEM on the Galleria mellonella L. Larvae. Measurement started with 10 ppm?s worth and repeatedly increased for each experiment. Absorved repellent effect 1500 ppm and above in the experiments and when 1500 ppm and lower amount used it observed paralyze effect . With help of POLO PLUS PROGRAM effect of the fifth instar of Galleria mellonella (The Greater Wax Moth) of azatdirachtin diagnosed with LC95 dose 3991 ppm, in the researched its used reducing worth of LC95 dose to see the better observation . on larvae?s fed with half synthetic foods which contains 498, 997 , 1995 and 3991 ppm azatdiractin that showed many different effect on the top layer skin. Azadirachtin shows refine effect on cuticle .larvaes which applied with azadirachtin is reduced more comparing the control group, in the same time when amount of dose increased , larvae?s takes longer time to pass to next stage. In 1995 and 3991 ppm it shows killing effects.