The effects of the material density and dimensions of the landslide on the generated tsunamis
Heyelan malzemesinin yoğunluğu ve boyutlarının tsunami oluşum ve hareketine etkisi
  1. Tez No: 255129
  2. Yazar: IŞIL İNSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, heyelan etkisi ile oluşan depreşim dalgalarının (tsunamilerin) mekanizması ve modellemesi çalışılmıştır. Yüzey dalga karakteristiklerini etkileyen heyelan parametreleri araştırılmıştır. Heyelan etkisi ile oluşan tsunamileri anlamak için bir çok tarihsel tsunami arasından heyelan etkisi ile oluşanlar saptanmış ve genel özellikleri verilmiştir. Heyelan etkisi ile oluşan tsunamilerin benzetimi TWO-LAYER modeli ile yapılmıştır. Bu model, doğrusal olmayan uzun dalga denklemlerini, iki arayüz içerisinde, deniz tabanındaki, arayüzdeki ve su yüzeyindeki gerekli sınır koşulları ile çözer. Model, Marmara Denizi'ndeki olası heyelanlardan biri olan Yalova açıkları heyelanına uygulanmıştır. Kontrol parametrelerinden ikisi olan kayan malzemenin yoğunluğu ve kalınlığı analiz edilmiş ve tsunami kaynağının oluşmasında ve büyüklüğündeki etki düzeyini belirlemek amacı ile duyarlılık analizi yapılmıştır. Buna ek olarak, heyelan etkisi ile oluşan dalgaların ilerlemesi ve kıyıdaki yükselmesi tsunami benzetim ve canlandırma kodu olan NAMI DANCE ile incelenmiştir. Sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; mechanism and modeling of tsunamis generated by landslides are investigated. Landslide parameters affecting the surface wave characterisics are studied. In order to understand occurance of this kind of tsunamis, among many historical tsunamis, the ones that are triggered by landslides are detected and studied. The generation of the landslide generated tsunamis are modeled using TWO-LAYER model, which solves nonlinear long wave equations simultaneously within two interfacing layers with necessary boundary conditions at the sea bed, interface and water surface. The model is applied to one of the possible landslides at offshore Yalova in the Sea of Marmara. Two of the controlling parameters, which are the density and the thickness of the slid material, are analysed and a sensitivity analysis is performed to determine the level of their effects on the evolution and amplitude of the tsunami source. Furthermore, the propagation and coastal amplification of the landslide generated waves are investigated using the tsunami simulation and visualization code NAMI DANCE. The results are presented, compared and discussed.