An investigation of the inertial interaction of building structures on shallow foundations with simplified soil-structure interaction analysis methods
Basitleştirilmiş zemin-yapı etkileşimi analiz yöntemleri ile sığ temeller üzerine kurulu bina türü yapıların atalet etkileşimi hakkında bir inceleme
- Tez No: 255130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. SADIK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir yapının sismik tepki özellikleri, yapıyı çevreleyen zeminin esneklik ve enerji sönümleme kapasitesinden dolayı yapı ve yapının oturduğu deforme olabilen ortam arasındaki atalet etkileşiminden etkilenir. Atalet etkileşimi analizleri, basitleştirilmiş zemin-yapı etkileşimi analiz metodları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Süregelen çalışmalarda, değişen zemin koşulları ve temel tiplerinin bu zemin yapı etkileşimi yaklaşımlarıyla, belirli rijitlik ve sönümleme kapasitesine sahip yay-amörtisör çiftleri kullanılarak modellenebileceğine dikkat çekilmiştir.Bu çalışmada, üstyapıların zemin yapı etkileşimi metodları kullanılarak elde edilen sismik tepkisi sabit mesnetli sistemlerinkiyle karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, tek ve çok serbestlik dereceli yapısal sistemler hem yay-amörtisör çiftleri hem de sabit mesnet sistemleri ile modellenmiştir. Her sistem değişen yapısal ve zemin rijitliği koşullarında üç farklı deprem kaydı altında analiz edilmiştir. Daha sonra, yapısal sistem üzerinde etkiyen toplam taban kesmesi ve yapısal elemanlarda oluşan içsel kuvvetler, atalet etkileşimi ve temel kalkmasının yapı üzerindeki etkilerini gözlemlemek üzere incelenmiştir. Ayrıca analizlerde kullanılan basitleştirilmiş zemin yapı etkileşimi analiz yaklaşımlarının uyumluluğunu incelemek amaçlanmıştır.Sonuç olarak, yapısal ve zemin rijitlik değerleri yapının sismik davranışını etkileyen başlıca parametrelerdir. Yapısal rijitlik arttıkça, yapı değişen zemin özelliklerine karşı daha hassas bir hale gelmektedir. Diğer taraftan azalan zemin rijitliğide, yapının sismik itkilere olan hassasiyetini ayrıca artırmaktadır. Hesaplanan toplam taban kesmesi ve içsel kuvvet değerleri atalet etkileşimi analizlerinin yapı için hasar verici nitelikte olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Genel inanışın aksine, sabit mesnet yaklaşımı her zaman güvenli tarafta kalan sonuçlar vermemektedir. Analiz sonuçları göz önünde bulundurulduğunda zemin yapı etkileşimi analizlerinin sismik etkilere karşı daha hassas ve ekonomik yapı tasarımı yapılması için çok faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic response of a structure is influenced by the inertial interaction between structure and deformable medium, on which the structure rests, due to flexibility and energy dissipation capability of the surrounding soil. The inertial interaction analyses can be performed by utilizing simplified soil-structure interaction (SSI) analyses methods. In literature, it is noted that varying soil conditions and foundation types can be modeled by using these SSI approaches with spring-dashpot couples having certain stiffness and damping.In this study, the seismic response of superstructure obtained by using simplified SSI methods is compared with those of the fixed base systems. For this purpose, single and multi degree of freedom structural systems are modeled with both spring?dashpot couple and fixed base models. Each system is analyzed for varying structural and soil stiffness conditions under the excitation of three different seismic records. Next, the total base shear acting on the structural system and internal forces of load bearing members are investigated to observe the inertial interaction and foundation uplift effects on the superstructure. It is also aimed to examine the compatibility of the simplified SSI approaches utilized in the analyses.It is concluded that the structural and soil stiffness parameters are the most influential parameters that affect seismic structural response. Structures become more sensitive to varying soil properties as the structural stiffness increases. On the other hand, decreasing soil stiffness also increases the sensitivity of the structure to the seismic excitation. Calculated values of total base shear and internal member forces revealed that the inertial interaction might be detrimental for the superstructure. Contrary to general belief, the fixed base approach does not always yield to the results, which are on the safe side. Considering the analysis results, it is concluded that SSI analysis is very useful for more precise and economical design for the seismic behavior.