GIS based tsunami inundation maps; case studies from Mediterranean
CBS tabanlı tsunami baskın haritalarının hazırlanması; Akdeniz uygulamaları
  1. Tez No: 255131
  2. Yazar: DERYA ITIR DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, TUNAMI N3 benzetim/canlandırma programı, seçilen çalışma alanları Fethiye (Türkiye) ve Kiparissia-Zakintos-Pylos Bölgesi'nde (Yunanistan) kullanılarak depreşim dalgalarının (tsunamiler) oluşumu ve hareketi araştırılmış, bu araştırmanın sonuçlarının kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılıp youmlanabilmesine olanak sağlamak amacıyla, CBS tabanlı baskın haritaları oluşturulmuş, sonuçlar görsel ve işlenebilir biçimde sunulmaya çalışılmıştır.Sunulan çalışmada, ilk aşamada, Fethiye ve Kiparissia-Zakintos-Pylos Bölgesi için çeşitli kaynaklardan veriler toplanarak bir veritabanı oluşturulmuştur. İkinci aşamada hem deniz taban topoğrafyası hem de kıyı alanı kara topoğrafyasına ait sayısal veriler kullanılarak benzetim içalışmaları çin ayrıntılı sayısal veri tabanı oluşturulmuştur. Üçüncü aşamada ise olası deprem senaryolarından en çok tehlike yaratabilecek olanlar seçilerek benzetim ve canlandırma modelleri yapılmış ve tsunaminin hareketleri modellenmiştir. Son olarak sonuçlar CBS tabanlı uygulamalara aktarılarak örnek tsunami baskın haritaları hazırlanmıştır. Yürütülen yöntem ve sonuçlar anlatılarak tartışılmış, tsunami konusunda afet etkilerinin azaltılması için önlem ve stratejiler geliştirilmesine yardımcı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, detailed tsunami numerical modeling study was applied to the selected case studies, Fethiye town (Turkey) and Kiparissia-Zakintos-Pylos (Greece) in Mediterranean, using rupture-specific tsunami sources which can generate tsunamis in Mediterranean. As a first step of the study, the general database of Fethiye and Kiparissia-Zakintos-Pylos were integrated to GIS-based environment to organize, analyze and display reliable data from different sources. Secondly, for each earthquake scenario, the tsunami propagation and coastal amplifications were computed by TUNAMI N3 to evaluate the coastal amplifications of tsunamis and understand the tsunami propagation for the cases. As the final step, a study of inundation areas of probable tsunamis in these regions was performed. Available results were used to understand the effects of tsunamis and assist in developing mitigation strategies. Method and results were presented and discussed.