Effect of foundation rigidity on contact stress distribution in soils with variable strength/deformation properties
Temel rijitliğinin değişken mukavemet/deformasyon özelliğine sahip zeminlerdeki stres dağılımına olan etkisi
- Tez No: 255138
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, tipik radye temel ve yapısal yükleme modelleri dikkate alınmıştır. Zemin / temel temas stres dağılımı, oturma dağılımı, yatak katsayısı dağılımı; kolon açıklığına, zemin elastik modülüne ve temel kalınlığına bağlı olarak üç boyutlu sonlu elemanlar programı, PLAXIS 3D, ile analizler yapılarak belirlenmiştir. Bu dağılımların değişik parametrelerle olan bağlantısı parametrik çalışmalarla gösterilmiştir. Ayrıca, radye boyutu, zemin elastik modülü ve yatak katsayısı arasında ilişki önerilmiştir. Parametrelerin değişimine bağlı olarak elde edilmiş olan kesme ve eğilme moment dağılımları karşılaştırılmıştır. İki farklı sonlu eleman programı olan PLAXIS 3D ve SAP 2000 `de modellenmiş tipik bir radyenin kesme ve eğilme moment dağılımlarının tutarlılığı karşılaştırılmıştır.Bahsi geçen parametrelerdeki değişimin, zemin/temel temas stres dağılımı, oturma dağılımı, yatak katsayısı dağılımı üzerinde farklı etkileri olduğu bulunmuştur. Bu değişimlerin hangisinin hangi koşullarda önemli olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a typical mat foundation and structural loading pattern is considered. Three dimensional finite element analyses, PLAXIS 3D, is performed to determine the soil / foundation contact stress distribution, settlement distribution, distribution of modulus of subgrade reaction as a function of column spacing, stiffness of the soil and thickness of the foundation. A parametric study is performed to demonstrate the dependence of those distributions on various parameters. Moreover, a relationship between size of the foundation, deformation modulus of foundation soil and modulus of subgrade reaction is proposed. Depending on the variations in those parameters, obtained shear force and bending moment distributions are compared. Consistency between the resulting shear forces and bending moments of a typical foundation, modeled in two different three dimensional finite element programs, PLAXIS 3D and SAP 2000, is discussed.It is found that the variation in the aforementioned parameters cause different influences on contact stress distribution, settlement distribution, distribution of modulus of subgrade reaction. The importance of those variations in beforementioned parameters, under different situations is discussed. A relationship between modulus of subgrade reaction and deformation modulus of foundation soil is proposed.