Fragility based seismic vulnerability assessment of ordinary highway bridges in Turkey
Türkiye'deki tipik karayolu köprülerinin kırılganlık eğrileri ile sismik zarar görebilirliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 255139
  2. Yazar: ÖZGÜR AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAKUT, YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Geçmişte büyük kayıp ve zarara neden olmuş depremler karayolu ağının zarar görebilirliği en fazla olan parçasının köprüler olduğunu göstermiştir ve dolayısıyla köprü hasarından dolayı meydana gelebilecek riskin azaltılmasının gerekliliğini gün yüzüne çıkarmıştır. Köprünün bulunduğu yerin sismik tehlikesine bağlı olarak, köprü zarar görebilirliği kırılganlık eğrileri ile belirlenebilir. Bu ihtimal eğrileri, belirli bir deprem şiddet seviyesinde köprünün önceden belirlenmiş hasar seviyesine ulaşma ya da aşılma olasılığını verir. Bu tez çalışmasında, 90'lı yıllardan sonra Türkiye'de yapılmış tipik karayolu köprülerinin zarar görebilirliğinin belirlenmesinde kullanılacak kırılgan eğrileri analitik yöntemle elde edilmiştir. Öncelikle yapısal özelliklerine göre sınıflandırma yapılarak köprü tipleri belirlenmiş ve daha sonra yapısal çeşitliliği hesaba katabilmek için köprü örnekleri oluşturulmuştur. Her bir köprünün kapsamlı üç boyutlu analitik modeli oluşturulmuş ve değişik sismik şiddetteki deprem yer hareketleri altında zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır. Köprü bileşenlerinin sismik davranışlarının belirlenmesinde ve eleman kapasiteleri kullanılarak tayin edilen hasar sınır değerlerinin hesaplanmasında bir takım yapısal istem parametreleri kullanılmıştır. Her bir köprü tipi için, belirlenen hasar sınır durumlarının aşılma olasılığı hesaplanarak kırılganlık eğrileri elde edilmiştir. Diğer köprü tipleriyle kıyaslandığında, verev ve tek kolonlu köprülerin zarar görebilirliğinin daha fazla olduğu görülmüştür. Elde edilen kırılganlık eğrileri zarar azaltma amaçlı sismik risk değerlendirme paket uygulamarında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Recent devastating earthquakes revealed that bridges are one of the most vulnerable components of the transportation systems. These seismic events have emphasized the need to mitigate the risk resulting from the failure of the bridges. Depending on the seismicity of the bridge local site, seismic vulnerability assessment of the bridges can be done based on the fragility curves. These curves are conditional probability functions which give the probability of a bridge attaining or exceeding a particular damage level for an earthquake of a given intensity level. In this dissertation, analytical fragility curves are developed for the ordinary highway bridges in Turkey constructed after the 1990s to be used in the assessment of their seismic vulnerability. Bridges are first grouped into certain major bridge classes based on their structural attributes and sample bridges are generated to account for the structural variability. Nonlinear response history analyses are conducted for each bridge sample with their detailed 3-D analytical models under different earthquake ground motions having varying seismic intensities. Several engineering demand parameters are employed in the determination of seismic response of the bridge components as well as defining damage limit states in terms of member capacities. Fragility curves are obtained from the probability of exceeding each specified damage limit state for each major bridge class. Skew and single-column bent bridges are found to be the most vulnerable ones in comparison with the other bridge classes. Developed fragility curves can be implemented in the seismic risk assessment packages for mitigation purposes.