Identification studies for honey, grape syrup and fruit juice produced in Turkey by using HPLC and 13C/12c isotope ratio mass spectrometric methods
Türkiye?de üretilen bal, pekmez ve meyve suyu örneklerinin HPLC ve 13C/12C izotop oranları kütle spektrometrisi yöntemleri ile kimlik analizi
- Tez No: 255163
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NİL ERTAŞ, YRD. DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada bal, pekmez ve meyve suyu üretiminde önemli rol oynayan ülkemizde, hileli ürün üretiminin yaygınlaşması nedeniyle son yıllarda ihracat sorunları yaşanmaktadır. Bala hile amacıyla katılan maddeler geleneksel mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve asitle dönüştürülen şuruplardır. Benzer yolla ülkemizde büyük çapta üretimi yapılan pekmez, meyve suyu ürünlerinin de saflık analizi giderek önem kazanmıştır. Bu tez kapsamında bu ürünlerin 13C/12C oranının IRMS, şeker bileşenleri miktarının ise HPLC kırılma indisi dedektörü ile saptanarak, bir veri tabanının oluşturulması ve hile konusunda derinlemesine bilgi sahibi olunabilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma Türkiye'de ilk kez laboratuvar ortamında yürütülen kalite kontrol çalışmalarına ışık tutacak parametre üretimine ilişkin veriler içermektedir. Bu yöntem valide edilmiş ve uygulamada güvenilirliğin sağlanması için ölçüm belirsizliği hesapları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being one of the major producers in honey, grape syrup and fruit juices, Turkey has recently faced to marketing and export problems caused by quality and authenticity these products. Fraud in honey by spiking with syrups with similar oligosaccaride composition was common in last decades. Similarly, the authenticity of grape syrup and fruit juices is also searched. In the context of the thesis, in addition to the 13C/12C ratios, the sugar contents of these products will be determined by HPLC with refractive index detector and IRMS. The results will be compared in order to create a data bank.This study was carried out in Turkey first time to reveal and establish such indication associated with food quality control in laboratory site. The method was validated and uncertainty of measurement was calculated which constitutes a reliable basis for such applications.