Bal kaynağı olarak önemli yeri olan ve Bingöl'de yetişen bazı Astragalus üyelerinin polen morfolojileri ve Bingöl geven ballarının melissopalinolojik analizleri
Pollen morphology of some Astragalus members that have an important place as a honey source and grown in Bingol and melissopalinological analysis of Bingol astragalus honey
  1. Tez No: 785107
  2. Yazar: MELEK TÜMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU NUR ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Palinolojik karakterizasyon, morfolojik olarak karmaşık taksonların sınırlandırılması ve tanımlanması için önemli taksonomik araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Bingöl ili'nde yayılış gösteren Astragalus (Fabaceae) cinsine ait 29 taksonun palinomorfolojik özellikleri ışık ve elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Çalışılan polenler monad dağılım göstermekte olup, trizonokolporat, polen şekli subprolat, prolat, prolat sferoidal bulunmuştur. Ekzin skulpturü; retikülat ve mikroretikülattır. Çalışılan taksonlara ait polenlerin polar eksen uzunluklarının 22,46-43,24 µm arasında ve ekvatoral eksen uzunluklarının ise 18,59-33,50 µm aralığında olduğu saptanmıştır. Polen büyüklüğü bakımından yapılan karşılaştırmada çalışılan türlerden Astragalus latifolius'a ait polenlerin en küçük ve Astragalus xylobasis' a ait polenlerin en büyük boyuta sahip olduğu belirlenmiştir. Polar düşüşte AMB çapı 19,63-35,98 µm aralığında değişmektedir. AMB çapı en küçük olan polen Astragalus lotifolius, büyük olan polen ise Astragalus lineatus'tur. Çalışmanın ikinci aşamasında Bingöl ili'ne ait 8 bölgeden alınan geven ballarının melissopalinolojik analizleri yapılmıştır. Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Merkez ve Yayladere'den temin edilen balların monofloral geven balı olduğu, Solhan ve Yedisu'dan temin edilen balların ise karışık çiçek balı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Palynological characterization is recognized as one of the important taxonomic tools for delimitation and identification of morphologically complex taxa. In this study, the palynomorphological features of 29 taxa belonging to the genus Astragalus L. (Fabaceae) distributed in Bingöl province were investigated by light and electron microscopy. The studied pollens were monad, trizonocolporate, pollen shape subprolate, prolate, prolate spheroidal. The exine sculpture was reticulate and microreticulate. It was determined that the polar axis lengths of the pollen were between 22.46-43.24 µm and the equatorial axis lengths were in the range of 18.59-33.50 µm. As a result of morphological studies, it was determined that the smallest pollen was Astragalus lotifolius, and the largest pollen was Astragalus xylobasis. AMB diameters in polar view were ranges from 19.63-35.98 µm. The pollen with the smallest AMB diameter was Astragalus lotifolius, and the largest pollen was Astragalus lineatus. In the second stage of the study, melissopalynological analyzes were performed to Astragalus honeys which taken from 8 regions of Bingöl province. It was determined that the honeys obtained from Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Merkez and Yayladere were monofloral Astragalus honey, while the honeys obtained from Solhan and Yedisu were multifloral honey.