Development of a metal ion optical sensor
Metal iyon duyar optik sensör geliştirilmesi
  1. Tez No: 255176
  2. Yazar: BEYZA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. NUR AKSUNER, PROF. DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, sensör tanımı ve sınıflandırılması yapılarak, sensörlerin avantajları, dezavantajları ve uygulama alanları açıklanmıştır. Optik sensörlerin hazırlanmasında kullanılan indikatörler, polimerik destekler, plastizerler ve immobilizasyon yöntemleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Moleküler lüminesans spektrometri hakkında genel bilgi verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde, çalışmada kullanılan kimyasal reaktifler, cihazlar üzerinde durulmuş ve kokteyl hazırlama yöntemleri açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, 4-ethyl-5-hydroxy-5,6-di-pyridin-2-yl-4,5-dihydro-2H-pyridazine-3-thione (EHT) ilk kez PVC filmlere immobilize edilerek Hg2+ iyonuna duyar optik sensör geliştirilmiştir. EHT ligantının altı farklı çözgen ve PVC matriksdeki fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri araştırılmıştır. 5.0 ? 8.0 pH aralığında sensör yanıtında önemli değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Sensör filmin tek kullanımlık uygulamalar için uygun olduğu saptanmış ve 5.0 x 10-10 ? 5.0 x 10-4 M aralığında Hg2+'ye doğrusal yanıt verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, definition and classification of the sensors were made and their advantages, desadvantages and fields of applications were explained. The indicators, polymeric supports and plasticizers used in the preparation of optrodes were given in details. The immobilization techniques used in the development of optical sensors and the general information about molecular luminescence spectrometry were given.The second part of the thesis is about experimental. Reagents and devices used in this thesis were written. Cocktail preparation protocols were explained.In the third chapter of this study, a highly sensitive determination of Hg(II) was accomplished by using a new sensor prepared by 4-ethyl-5-hydroxy-5,6-di-pyridin-2-yl-4,5-dihydro-2H-pyridazine-3-thione (EHT) ligand into PVC films. The photophycial and photochemical characteristics of EHT in six different solvents and plasticized PVC matrix were determined. It has been shown that the response of this sensor does not vary significantly in the pH range 5.0 ? 8.0. It has also been determined that the sensor film was suitable for disposaple single use applications. The membrane response was sensitive to Hg2+ in the 5.0 x 10-10 ? 5.0 x 10-4 M range.