Yeni nesil kablosuz mobil ağlar için bir sanal usım uygulaması
A virtual usim application for new generation wireless mobile networks
  1. Tez No: 255177
  2. Yazar: MELİH ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Daha yüksek bağlantı hızları ve daha iyi güvenlik fonksiyonları getiren üçüncü nesil (3G) iletişim sistemleri hızla yaygınlaşmaktadır. 3G yüksek bağlantı hızıyla pek çok yeni mobil uygulamaya olanak sağladığı gibi yüksek güvenlik seviyesi ile iletilen verileri de korumaktadır. Ayrıca 3G kullanımı cep telefonları ile sınırlı kalmamış, dizüstü bilgisayarlar ile yepyeni bir kullanım alanı da ortaya çıkmıştır. 3G uyumlu bilgisayarlar üzerlerindeki bir ekstra modül, anten ve SIM kart yuvası ile bir 3G operatöre bağlanabilmekte ve WLAN gibi bağlantıların mümkün olmadığı yerlerde kullanıcıların İnternete erişimini sağlamaktadır. Ne var ki ek malzemeler maliyeti artırmaktadır. Diğer taraftan geliştirilmekte olan güvenilir platform modülüne sahip güvenilir sistemler üzerinde SIM kart ve 3G modüle ihtiyaç duymadan 3G ağlara bağlanmak mümkün olabilir. Bu tezde Sanal USIM uygulaması ile güvenilir sistemlerin 3G modül ve SIM kart olmadan 3G operatörün tüm güvenlik uygulamalarını yürütebilmesi, kullanıcıların güvenilir bir sistemle 3G hizmetlerinden faydalanabilmesi araştırılmış; güvenlik, maliyet, ve ölçeklenebilirlik analizleri yapılmış ve yöntemin simülasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Third generation (3G) networks with faster connections and better security functions are becoming widespread. With high speed connection 3G provides many novel mobile applications and with its higher security it also protects transmitted data. Moreover, 3G connections are not limited to cellular phones. A new type of usage has emerged with the 3G compliant laptop computers. Those new computers, with extra 3G modules, antennas and SIM card sockets, can connect to a 3G operator, and users can have internet access even where connections such as WLAN do not exist. However, additional components used for 3G modules increase the cost for computers. On the other hand, systems with trusted platform modules, which are being developed for building trusted systems, may be able to connect 3G networks without the need for SIM cards and 3G modules. In this thesis a virtual USIM application is developed for trusted systems in order to eliminate the need for SIM cards and 3G modules. In this thesis, the use of 3G security functions and 3G services on a trusted computer without a 3G module, is investigated and an application is developed. Then, the security, cost and scalability analyses made along with the simulation of the developed application.