Schiff bazı türevleri kullanılarak metal iyonuna duyarlı yeni optik sensörlerin geliştirilmesi
Development of new optical sensors for metal ion sensing by using schiff base derivatives
- Tez No: 480017
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, schiff bazı türevi olan“4-(1-metil-1-ksilil-3-siklobütanil)-2-(2-hidroksi-1-naftalidenimino) tiyazol”kullanılarak Hg2+ iyonuna duyarlı kolorimetrik sensör geliştirilmiştir. Geliştirilen sensör, UV-görünür bölge spektroskopisi kullanılarak karakterize edilmiştir. Sensörün civaya duyarlı olduğu anlaşılmış ve ligand çözeltisinin renginin civa varlığında sarıdan turuncu renge değiştiği gözlenmiştir. Ayrıca ortam pH'sının kolorimetrik sensör üzerine etkisi incelenmiş ve optimum cevap süresi 60 saniye olarak belirlenmiştir. Ligand ile Hg2+ iyonu arasındaki gerçekleşen reaksiyonun stokiyometrik katsayısı, yapılan analizler neticesinde 1:1 olarak belirlenmiştir. Optimum koşullar altında, kolorimetrik sensörün tayin sınırı 8.5x10-7 M olarak bulunmuştur. Kolorimetrik sensör farklı ağır metal iyonları varlığında Hg2+ iyonuna karşı yüksek seçicilik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A colorimetric sensor based on schiff base derivative, 4-(1- methyl-1-xylylcyclobutane3-yl)-2-(2-hydroxy-1-naphthylideneimino) thiazole, was developed for sensitive and selective determination heavy of metal ions. The developed sensor was characterized by UV-vis spectrophotometry. It was concluded that the colorimetric sensor was highly sensitive to mercury ions. Presence of mercury ions, it was observed solution color of ligand turns from yellow to orange. In addition, the effect of pH on colorimetric sensor was examined and the optimum response time was determined as 60 seconds. The stoichiometricy of the reaction that occurs between the ligand and Hg2+ ions was determined as 1:1. Under optimum conditions, the detection limit of colorimetric sensor was found to be 8.5x10-7 M. The colorimetric sensor also displayed unique selectivity toward Hg2+ ions with respect to the common metal cations.