Molecular characterization of strawberry by applying DNA fingerprinting technique using simple sequence repeats (SSRs) markers
Basit dizi tekrari (SSRs) makörleri kullanilarak dna parmakizi yöntemi ile çilek çeşitlerinin moleküler düzeyde karakterize edilmesi
  1. Tez No: 255220
  2. Yazar: MAHER DERNAİKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada Çilek meyvesi model olarak araştırılmıştır. Özel bir DNA parmakizi yöntemi ile Türkiye'de yetiştirilen seçilmiş çilek (Fragaria x ananassa Duch) çeşitleri, tanımlanmaya çalışılmıştır. Meyve karekteristiklerinin moleküler düzeyde belirlenmesi esas alınmıştır, morfolojik düzeyde değil. İleri düzeyde möleküler teknikler ve DNA araştırmaları ile cins farklılıklarının ortaya konması önemlidir. Araştırmada, DNA parmakizi tekniği, basit dizi tekrarı analizi (SSR), ( mikrouydu markör analizi olarakta isimlendirilir) kullanılarak yapılmıştır. DNA parmakizi tekniği özel bir DNA profile vermektedir. Bu profil meyve örneğine özgün ve bitkilerde her organda aynı ve gelişme aşamalarındada değişmemektedir. Bu araştırma tezinde 9 primer tasarlanmıştır. Primerler mevcut sürekli yayınlanan databankalarında bulunan, basit dizi tekrarı (SSR) noktalarının öncesi ve sonrasını belirleyen bir şekilde tasarlanmıştır. Bu ise seçilmiş çilek çeşitlerinin tanımlanmasında yardımcı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, strawberry fruit was taken as the studied model. An attempt was carried on trying to identify a unique DNA fingerprint in each of the selected different strawberry cultivars of Fragaria x ananassa Duch species available in Turkey. The basis of the study was to examine the fruit characteristics at the molecular level rather than at the morphological level. It is of great importance to differentiate and trace the origin of any variety by examining its DNA by using a very sophisticated molecular technique. In this case, DNA fingerprinting technique depending on the Simple Sequence Repeats (SSRs) markers which are also called Microsatellite markers were used. DNA fingerprinting technique reveals the specific DNA profile which is unique as a fingerprint for a fruit specimen and this DNA profile is the same and constant throughout different parts of the fruit as well as its developmental stages. In this thesis work, nine primers flanking the SSR markers already available in the online databases were designed hoping to detect SSRs that could differentiate among the five selected cultivars of strawberry.