An analysis of rail transit investments in Turkey: Are the expectations met?
Türkiye'deki raylı sistem yatırımlarının analizi: Beklentiler karşılandı mı?
- Tez No: 255221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLİFFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Raylı sistem yatırımları, bütün ulaşım modları içerisinde en yüksek yatırım maliyetine sahip olan yatırımlardır. Performanslarının beklentileri karşılıyor olması bu bakımdan çok önemlidir. Bu nedenle dünyada, raylı sistem yatırımlarının performanslarının incelenmesi önemli bir araştırma sahası haline gelmiştir.Günümüzde, Türkiye'de yapılan raylı sistem yatırımı sayısı gittikçe artmaktadır. Bu yatırımların performanslarını değerlendiren çalışmalar ise bir o kadar kısıtlıdır. Türkiye'deki raylı sistem deneyimini inceleyen çalışmalar tek tek sistemler için yapılmakta olup, tüm sistemleri birbiriyle karşılaştırarak kapsamlı ve sistematik biçimde raylı sistem deneyimini bütün olarak inceleyen çalışmalar bulunmamaktadır. Bu yatırımların hangi beklentiler içerisinde planlandıkları ya da işletilmeye başlandıktan sonra beklentileri karşılayıp karşılamadıkları bilinmemektedir.Bu sebeple, raylı sistem yatırımlarının planlama aşamalarını, yatırım amaçlarını ve ortaya çıkan sonuçları araştıracak çalışmalara ivedilikle ihtiyaç vardır.Bu çalışma, Türkiye'deki raylı sistem yatırımlarından beklenenleri ortaya koyarak bu beklentilerin karşılanıp karşılanmadığını araştırmaktadır. Bu beklentileri ortaya çıkarmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kentlerinde hali hazırda işletilen raylı sistem yatırımları incelenmiştir. Yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle bu sistemler planlanırken ve uygulanırken öne sürülen hedefler belirlenmiş; bu hedefler, ortaya çıkan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Raylı sistem yatırımlarının temel performans göstergeleri olarak maliyet ve yolcu sayıları tahminleri ile gerçekleşen durum verileri de toplanmış, karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır.Sonuç olarak, tüm sistemlerin ortak başarısının toplu taşın sistemindeki yolcu sayılarının artışına yaptıkları katkı olduğu gözlenmiştir. Bunun yanı sıra; yolcu sayısı tahminleri, maliyet tahminleri, entegre edilmiş toplu taşın sistemi, trafik sıkışıklığını azaltma, kente imaj kazandırma vb. Konularındaki beklentileri karşılayamadıkları görülmüştür. Beklentiler ve ortaya çıkan sonuçlar arasında fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rail transit investments require highest amount of investment costs of all modes and considering the high cost involved, it is particularly important that their performance justifies this high cost and that expectations from these investments are met. Therefore, in the world, it has become an important field of research to study the performances of rail systems in order to assess whether these expectations are met.In Turkey, there is a growing interest in constructing rail transit systems in the cities. However, there has been limited number of studies on the performance of these investments. There are researches on individual systems; yet, there has not been a comprehensive, systematic and comparative evaluation of the rail transit experience of Turkish cities. It is not clear with what expectations these systems are built or whether these expectations are met. There seems to be an urgent need to study these rail investments, with a particular focus on their planning, investment objectives and outcomes.This thesis analyzes the expectations from the rail transit systems in Turkey and answers the question whether these expectations are met. In order to understand the objectives under the planning and decision making processes in the implementation of Turkish rapid rail transport investments, a sample group was selected among the cities currently operating rail transit systems: İstanbul, Ankara, İzmir and Bursa. The study sets the objectives in planning and implementing rail transit systems drawn by the answers in the semi-structured interviews. It compares the expectations with the actual outcomes. As the primary indicators of performance, cost and ridership forecast and outcome data are also collected and considered in the comparison.It is found that the main success in all case study cities was the increase in public transport usage after the opening of the rail transit systems. On the other hand, systems performed rather poor in terms of other expectations, such as attaining ridership forecasts, being built within budget, creating an integrated public transport system, traffic reduction, air pollution reduction, improvement of city image, etc. Hence there is a gap between expectations and outcomes.