Design of a car door window regulator
Araba kapısı cam krikosu tasarımı
  1. Tez No: 255219
  2. Yazar: MÜMİN ÖZSİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde araba kapısı cam krikosu tasarımı sunulmuştur. Bu tasarım, araba kapısı camının belirtilen öteleme hareketini yapması için bir mekanizma içermektedir. İlk olarak, tasarım için en uygun konsepti elde etmek için kavramsal tasarım gerçekleştirilmiştir ve makas mekanizması en uygun konsept olarak bulunmuştur. Daha sonra seçilen konseptin detaylı tasarımı verilmiştir. Detaylı tasarım aşamasında kinematik sentez temel olarak Cardan hareketi kullanarak gerçekleştirilmiştir. Son olarak tasarımın bir araba kapısına uygulanması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design of a car door window regulator is presented. This design comprises a mechanism in order that the car door window makes a specified translational motion. First, conceptual design is carried out to obtain the best suitable concept for the design and best suitable concept comes out to be a scissor mechanism. Afterwards, detailed design of the chosen concept is given. In the detail design stage, kinematic synthesis of the mechanism is performed basically using the Cardan motion. Lastly, implementation of the design on a car door is described.