Assessment of sub-center development: Batikent, Ankara
Alt merkez gelişimi üzerine bir değerlendirme: Batıkent Ankara örneği
- Tez No: 255222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Alt merkez gelişimi, kentsel çevrenin büyümesiyle ve merkezden uzaklaşma ile alt-kentleşme sürecinin merkezdeki sorunları azaltma ve kentsel yaşamın etkinliğini artırmaya yönelik amaçlarıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Kentlerin ve kent merkezlerinin büyüme problemleri ile birlikte, merkezi alan aktivitelerinin dağılımı ve yeniden dağılımı ihtiyacı konusu ortaya çıkmıştır.Kentlerdeki büyüme, kent çevrelerinde yeni kentlerin ortaya çıkmasıyla devam etmektedir. Böyle bir metropoliten kent şemasında, alt-merkezler, kent merkezinin yükünü azaltma amacı yönünde meydana gelmişlerdir. Bu çalışmada, alt-merkez gelişimi kentsel büyüme ve gelişmeye ilişkilendirilerek ele alınacaktır. Ayrıca alt-merkez gelişimi, kent, mahalle merkezi ve alışveriş merkezi gelişimleriyle birlikte incelenecektir.Arazi kullanımı, planlama etapları, çevre tasarımı, bölge ve mahalle merkezleri ve revizyon politikaları ile dünya örneği üzerinden geliştirilen kıstaslar alt merkez gelişimi açısından ilkeleri ortaya çıkarmaya yardım edecektir. Bu, çalışmaya özellikle yeni gelişen kent parçalarındaki merkezi alan oluşturma ve geliştirme konusunda da kıstaslar geliştirilecektir.Ankara kentinde Batı Koridoru'ndaki yeni gelişme alanları içinde, Batıkent'te bütün bu özellikler çözümlenmiştir. Özellikle 1970'lerden sonra Ankara'daki hızlı gelişmeyle bu koridorda yeni kent parçaları ortaya çıkmıştır. Alt merkez için yapılan bütün bu tartışma ve çözümlemeler ve incelenen Dünya örneği sonucunda alt merkez gelişiminin ve büyümesinin tasarım ve planlama ilkeleri Batıkent örneğinde ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Sub-center formation is closely come out when urban environment started to grow and by decentralization and sub-urbanization process to lower the congestions and increase the efficiency in urban life. Besides, by means of rising problems of the growth in an urban area, there emerged the need to share the central activities within the metropolitan region.The growth followed by creation of new towns in the peripheries. Within that organization of the city, sub-centers started to appear to share the burden of the city centers. In this study, the sub-center evolution will be examined with respect to its relationship to urban growth and development. Hence the sub-center formation will be defined and studied in terms of city center, neighborhood center and shopping center developments of the settlements.The criteria on land-use, planning process, design of the built environment, district and neighborhood centers and policies of revisions in the suburb within world examples will help the study to develop principles for sub-center formation. This will provide us to build up some criteria for the central area especially in New Development areas.After the 1970s, the city of Ankara expanded rapidly and there emerged new development areas of the metropolitan region in the West Corridor. With respect to these, Ankara is analyzed with a new urban development area in that corridor called Batıkent. With the help of discussions and analysis on sub-center formation on smaller plots belonging to private and a world example of sub-center development produced by the government, design and planning principles of Sub-center growth and development will be proposed in case of Batıkent.