Alan kullanım kararlarına yönelik doğal eşik analizi modeli geliştilmesi üzerine bir araştırma: (İzmir) Urla örneği
Model analysis of the use decisions for the development of a research on the threshold of natural: the case of Urla(İzmir)
- Tez No: 320592
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan kaynaklı çevre sorunlarının hızla artması, özellikle büyük kentlerimizin günümüzdeki durumu ve neden oldukları çevresel baskıları yaşamsal doğal kaynaklarımızın yok olmasına neden olmaktadır. Çeşitli ölçeklerde alınan yanlış alan kullanım kararları ile doğal değerler olumsuz etki altında kalmakla birlikte insanlar ve diğer canlılar için risk yaratmakta ve doğal yapının sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Bu araştırmada doğal eşikler ve alan kullanım kararları ile ilgili değerlendirmeler ve analizler yapılarak korumacı ve sakınımcı iki yaklaşım çerçevesinde `Urla İlçesi Doğal Eşik Analizi'nin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma alanı olarak seçilen Urla ilçesinde değerlendirmeye alınan veri seti; sit alanları, meralar, tarım alanları, orman alanları, su yüzeyleri ve fay hatlarından oluşmaktadır. Tüm veriler coğrafi bilgi sistemleri kurallarına göre bir veritabanında tutulmuş ve doğal eşik analizine yönelik oluşturulan modele göre sorgulamaları yapılmış ve sonuç haritasına ulaşılmıştır. Mekansal verilerin koordinat birlikteliği sağlandıktan sonra tüm katmanlar birleştirme (union- intersect) analizi ile çakıştırılarak tüm katmanlardan gelen öznitelik bilgilerine sahip en küçük poligon elde edilmiştir. Her bir katman içerisinde bulunan doğal objeler enderlik ve önem durumları dikkate alınarak sınıflandırılmış ve buna uyumlu olarak indeks değerleri belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda Urla İlçesinde önem düzeyi ve yoğunluğuna göre değer verilen alanlar; 31,80 ha mutlak korunması gerekli, 47683,06 ha öncelikli korunacak alan ve 19068,76 ha kullanım kararı alınabilecek alanlar şeklinde üç grup içerisinde sınıflandırılmış ve 1/25000 ölçekli sentez haritası ve raporu hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda üretilen mekansal veriler, mevcut plan kararlarının doğal eşikler ile uyumunun kontrolü yapılmasında ve gelecek planlama çalışmalarında önemli bir altlık özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of human-induced environmental problems, especially the current situation in our big cities and the environmental pressure caused by them leads to destruction of our vital natural resources. With wrong land use decisions taken on various scales, natural values remain under negative impact and cause risk to humans and other creatures and compromising the sustainability of the natural structure. The wrong decisions taken at various scales With the use of wrong decisions taken at various scales under a negative effect on the natural values remain at risk for other living things to create with the people and undermines the sustainability of natural structure. In this research,evaluations and analyzes has been made on land-use decisions and natural thresholds, twoapproaches, conservator and revoid, Assessment of Natural Threshold of Urla district is intended to be done. Selected as the study area for this purpose, sets of data were taken into consideration in Urla district; conservation areas, pastures, agricultural areas, forest areas, water surfaces and fault lines. All data is kept in a database according to the rules of geographic information systems and according to the model generated by the analysis of the natural threshold, questioning has been made and the result map has been made. After obtaining the coordinate coexistence of the spatial data, merging all layers (union- intersects) analysis by overlaying, the smallest polygon was obtained from attribute information from all the layers. Rarity and importance of natural objects found in each layer, has been taken into consideration and classified and in accordance with this, index values were determined.As a result of this studies in Urla district, given the values of cardinality and density of that area, 31,80 ha absolutely required to be protected, 47683,06 ha, top priority area to be protected, and 19068,76 ha, areas to be avoided hasbeen classified in three groups, and 1/25000 scale map of the synthesis and report has been prepared. Spatial data produced as a result of this study, bear a significant base feature in controlling the compliance of existing plandecisions with natural threshold and future planning studies.