Growth and characterization of CuIn1-x GaxSe2 (CIGS) thin films for solar cell structures
Güneş pili yapıları için CuIn1-x GaxSe2 (CIGS) ince filmlerin büyütülmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 255245
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ÇİĞDEM ERÇELEBİ, PROF. DR. MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en güçlü ve sonsuz olan güneş enerjisinin fotovoltaik aygıtlar ile doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülebilmesi, bu yolla enerji ihtiyacının karşılanabilmesinin yolunu açmış, ucuz ve yüksek verimli güneş pillerinin elde edilmesine yönelik Ar-Ge çalışmaları önem kazanmıştır. İnce film yarıiletken malzemeler kullanılarak üretilen fotovoltaik aygıtlar, esnek tabanlar üzerine, daha az malzeme ve ucuz yöntemlerle elde edilebilme özelliklerinden ötürü yoğun olarak çalışılan, güncel araştırma konusudur. Fotovoltaik aygıtlar için ince filmleri değişik yöntemler kullanarak elde etmek mümkün olmaktadır.Bu çalışmada CuIn1-x GaxSe2 ( CIGS ) yarıiletken ince filmlerin ısısal ve elektron demeti buharlaştırma teknikleri kullanılarak elde edilmesi, güneş pili yapıları için gerekli malzeme özelliklerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Üretilen filmlerin karakterize edilerek özelliklerinin güneş pili uygulamaları için optimize edilmesi, çalışmanın amaçları arasındadır. Üretilmis CIGS filmlerin yapısal özellikleri X-ışını kırınımı ve enerji dağılımlı X-ışınları analizi yöntemleri ile incelendi. Sıcaklık bağımlı elektriksel iletkenlik, Hall etkisi ve fotoiletkenlik ölçümleri 100 ile 400 K aralığında yapıldı. Filmlerin optik karakterizasyonu için 325-900 nanometre dalgaboyu aralığında geçirgenlik ölçümleri gerçekleştirildi. CIGS ince filmlerde yapı, elektrik ve optik özelliklerin üretim sonrası uygulanan ısıl işlem ile değişimi de çalışıldı
Özet (Çeviri)
Direct conversion of solar energy, which is the most powerful and unlimited one among the renewable energy sources; into the electrical energy by the photovoltaic devices, is a promising way of meeting the energy needs of future. Thin film semiconductor materials show great promise for the production of efficient, low-cost solar cell devices. Recently advanced research on thin film photovoltaics in all aspects, has attracted intense attention. Thin film semiconductors for the photovoltaic applications are deposited in large areas by different methods.In this study, deposition and characterization of CuIn1-x GaxSe2 ( CIGS ) semiconductor thin films by thermal evaporation and e-beam evaporation methods were investigated. Material properties and deposition parameters of the thin films are aimed to be optimized for solar cell applications. Structural properties of the deposited CIGS thin films were examined through X-ray diffraction and Energy Dispersive X-ray Analysis. The temperature dependent electrical conductivity, Hall effect and photoconductivity of these samples have been measured between 100 and 400 K. For the optical characterization of CIGS thin films, the transmission measurements have been carried out in the wavelength region of 325-900 nm. The changes in the structural, electrical and optical properties of samples through post-depositional annealing effect were also analyzed.