Effect of stabilizer on the catalytic activity of cobalt(0) nanoclusters catalyst in the hydrolysis of sodium borohydride
Sodyum borhidrürün hidrolizi için katalizör olarak kullanılan kobalt(0) nanokümelerinin katalitik aktivitesine kararlaştırıcının etkisi
  1. Tez No: 255244
  2. Yazar: EBRU KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeni hidrojen depolama malzemelerindeki gelişim hidrojenin temel enerji taşıyıcısı olarak yakın gelecekte kullanımını hızlandıracaktır. Hidrojen depolama malzemelesi olarak kullanılan kimyasal hidrürler arasında sodyum borhidrür, kararlı, güvenli ve sulu çözeltilerde kontrol edilebilir olması nedeniyle en ideal olanıdır. Ancak sodyum borhidrünün hidrolizi çok yavaş olduğundan uygun bir katalizör kullanımını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, atomlarının büyük bir kısmını yüzeyde tutan kobalt(0) nanokümelerinin, sodyum borhidrürün hidrolizinde katalizör olarak kullanımıdır. Kobalt(0) nanokümelerinin yerinde oluşumu ve sodyum borhidrürün katalitik hidrolizi, kobalt(II) klorür tuzunun başlangıç maddesi olarak ve sodyum borhidrünün suda çözünebilen bir kararlaştırıcı varlığında substrat ve indirgen olarak kullanımıyla gerçekleştirildi. Kararlaştırıcı olarak hidrojenfosfat iyonu gibi suda çözülebilen bir polimer olan poliakrilik asit de denendi. Kobalt(0) nanokümelerini tanımlanması FT-IR, TEM, XPS, UV-Görünür elektronik absorpsiyon spektroskopisi kullanılarak yapıldı. Sodyum borhidrürün hidrolizinde katalizör olarak kullanılan kobalt(0) nanokümelerinin kinetik çalışması katalizör derişimi, substrat derişimi kararlaştırıcı derişim ve sıcaklığa bağlı olarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The development of new storage materials will facilitate the use of hydrogen as a major energy carrier in near future. Among the chemical hydrides used as hydrogen storage materials for supplying hydrogen at ambient temperature, sodium borohydride seems to be an ideal one because it is stable under ordinary conditions and liberates hydrogen gas in a safe and controllable way in aqueous solutions. However, self hydrolysis of sodium borohydride is so slow that requires a suitable catalyst. This work aims the use of water dispersible cobalt(0) nanoclusters having large portion of atoms on the surface as catalyst for the hydrolysis of sodium borohydride. In-situ formation of cobalt(0) nanoclusters and catalytic hydrolysis of sodium borohydride were performed starting with a cobalt(II) chloride as precursor and sodium borohydride as reducing agent and substrate in the presence of a water soluble stabilizer. As stabilizer, water soluble polyacrylic acid as well as hydrogen phosphate ion were tested. Cobalt(0) nanoclusters were characterized by using all the available analytical methods including FT-IR, TEM, XPS, UV-visible electronic absorption spectroscopy. The kinetics of cobalt(0) nanoclusters catalyzed hydrolysis of sodium borohydride were studied depending on the catalyst concentration, substrate concentration, stabilizing agent concentration and temperature.