Pseudospin symmetry and its applications
Sankispin simetri ve uygulamaları
  1. Tez No: 255264
  2. Yazar: OKTAY AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sankispin (psüdospin) simetri kavramı, herhangi bir spin-yörünge çiftlenimterimi için sankiharmonik (psüdoharmonik) potansiyel, Mie-tipi potan-siyel, Woods-Saxon potansiyel, ve Hulthen artı halka-biçimli (ring-shaped)potensiyel gibi tam olarak çözülebilen potansiyeller ile Dirac denklemiçözülerek, araştırıldı. Hesaplamalarda Nikiforov-Uvarov metodu, asimp-totik tekrarlama metodu ve fonksiyon analiz metodu kullanıldı. Diracparçacıklarının enerji özdeğer denklemleri bulundu ve bunlara karşılık gelen ışınsal dalgafonksiyonları özel fonksiyonlar cinsinden sunuldu. Halka-biçimli (ring-shaped) potansiyelin,Dirac parçacıklarının enerjisine yaptığı katkıyı araştırdık. Potansiyellerin belli durumları tartışıldı. Elde edilensonuçların, bazı özel durumlarda, literatürdeki bilinen sonuçlara indirgendiği gösterildi.Bununla birlikte, eşit skaler ve vektör potansiyel ile birlikte tensör potansiyel gözönünealınarak Dirac denkleminin çözümü elde edildi ve sankispin (psüdospin) çiftlerindeki iki düzeyarasındaki enerji yarılması incelendi. Sankispin (Psüdospin) çiftindeki enerji yarılmasına potansiyelparametrelerinin etkileri çalışıldı. Dirac spinörünün ışınsal düğüm yapısı sunuldu.
Özet (Çeviri)
The pseudospin symmetry concept is investigated by solving the Diracequation for the exactly solvable potentials such as pseudoharmonic po-tential, Mie-type potential, Woods-Saxon potential and Hulthen plus ring-shaped potential with any spin-orbit coupling term ·. Nikiforov-UvarovMethod, Asymptotic Iteration Method and functional analysis method areused in the calculations. The energy eigenvalue equations of the Dirac par-ticles are found and the corresponding radial wave functions are presentedin terms of special functions. We look for the contribution of the ring-shaped potential to the energy spectra of the Dirac particles. Particularcases of the potentials are also discussed. By considering some particularcases, our results are reduced to the well-known ones presented in the liter-ature. In addition, by taking equal mixture of scalar and vector potentialstogether with tensor potential, solutions of the Dirac equation are foundand then the energy splitting between the two states in the pseudospindoublets is investigated. We indicate that degeneracy between membersof pseudospin doublet is removed by tensor interactions. Effects of thepotential parameters on the pseudospin doublet splitting are also studied.Radial nodes structure of the Dirac spinor are presented.