Synthesis and characterization of semiconductor nanowires via electrochemical technique
Yarı iletken nanoçubukların elektrokimyasal teknikle sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 255269
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KÜÇÜKYAVUZ, YRD. DOÇ. DR. NURDAN D. SANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde CdS nano çubukların yapısal, optik ve fotoelektrokimyasal yapılarının ve bu nano çubukların CdTe ve polipirol nano çubuklara heteroekleminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Tezin ilk aşamasında CdS nano çubuklar elektrokimyasal yöntemle sentezlenmiştir. Sentez koşullarının (uygulanan voltaj, kaplama süresi gibi) CdS nano çubukların morfolojisini, optik ve fotoelektrokimyasal özelliklerini etkilediği gözlemlenmiştir. Kaplama süresine bağlı olarak CdS nano çubukların boyları 100-200 nm'den 3-4 ? m' ye kadar değişmiştir. CdS nano çubukların yapıları X-ray ve EDX analizleri ile doğrulanmıştır. CdS nano çubukların fotoelektrokimyasal performansları uygulanan üretim voltajına ve süreye bağlı olarak çarpıcı şekilde değişmiştir. Tezin ikinci aşamasında CdTe nano yapılar CdS nano çubukların üzerine biriktirilmiştir. CdS nano çubukların CdTe nano yapılar eklendikten sonraki optik ve fotoelektrokimyasal davranşlarındaki değişimler incelenmiştir. Organik yarı iletkenler ve bunların inorganik malzemelerle olan kompozitleri ayarlanabilir optik, elektriksel ve manyetik özelliklerinden dolayı gün geçtikçe ilgi çekmektedir. Ayrıca kolay fabrikasyon teknikleri ve buna bağlı olarak düşük maliyetleri bu tür malzemeleri içinde fotovoltaik cihazlar ve esnek elektroniklerin de bulunduğu birçok uygulama için ilgi çekici kılmaktadır. Tezin son kısmında ise CdS ve polipirol (Ppy) heteroeklem nano çubuklar sentezlenmiştir. CdS/CdTe heteronano yapılarda olduğu gibi, önce CdS nano çubuklar elektrokimyasal yöntemle anotlanmş alüminyum kalıplarının içinde sentezlenmiş daha sonra Ppy başarıyla CdS nano çubukların üstüne kaplanmıştır. Polipirol sentez koşullarının CdS/Ppy heteronano yapılar üzerindeki etkisini inceleyebilmek için, CdS nano çubuk sentezleme koşulları sabit tutulmuştur. Polipirol nano çubukların morfolojisinin ve fotoelektrokimyasal özelliklerinin Ppy sentezleme koşullarından etkilendiği gözlemlenmiştir. CdS/Ppy heteronano yapıların fotoelektrokimysal performaslarının değişimleride bu bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate structural, optical and photoelectrochemical behavior of CdS nanowires and their heterojunctions with CdTe and polypyrrole nanowires. In the first part, CdS nanowires have been synthesized via electrochemical template-based route. It has been observed that synthesis conditions, such as bias voltage and deposition time, affect the morphology, optical and photoelectrochemical characteristics of CdS nanowires. Depending on the deposition time, length of the CdS nanowires changed from 100-200 nm to 3-4 ? m. Also the diameter of the nanowires increased with increasing the deposition time. Structure of the CdS nanowires has been confirmed by X-ray diffraction spectrometry and EDX analysis. Phototelectrochemical performances of the CdS nanowires have been changed dramatically with bias voltage and deposition time.In the second part of this thesis, CdTe nanostructures have been deposited on CdS nanowires. Change in optical and photoelectrochemical behavior of CdS nanowires after CdTe deposition has been investigated.Organic semiconductors and their composites with inorganic materials have been gaining attention due to tunable optical, electrical and magnetic properties. Also, ease of fabrication techniques, and therefore, low cost made these materials attractive for lots of applications including photovoltaic devices and flexible electronics.In the last part of this thesis, heterojunctions of CdS and Polypyrrole (Ppy) nanowires have been synthesized. Like CdS/CdTe heteronanostructures, first the CdS nanowires have been electrochemically deposited in anodized alumina template and then Ppy has been successfully deposited on CdS nanowires. In order to investigate the effects of polypyrrole synthesis conditions on CdS/Ppy heteronanostructures, CdS nanowire synthesis conditions have been kept constant. It has been observed that morphology and photoelectrochemical behavior of the Ppy nanowires has been affected from Ppy synthesis conditions. The photoelectrochemical performance changes of CdS/Ppy heteronanostructures have been also investigated in this part.