Speciation studies using HPLC-ICP-MS and HPLC-ES-MS
HPLC-ICP-MS ve HPLC-ES-MS kullanılarak türleme çalışmaları
- Tez No: 255268
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN, PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Selenyum türlerini içeren gıda örneklerindeki selenyum içeriği hakkındaki bilgiler, hem toksik hem de yararlı etkilerini açığa çıkarmak açısından çok önem taşımaktadır. İnsan sağlığı açısından her selenyum türünün biyoyararlılığı farklıdır. Bundan dolayı selenyum türlemesi toplam selenyum tayininden daha önemlidir. Selenyum türlendirme çalışmasında, tavuk göğüs eti, selenyum takviyeli tabletler ve yumurta örnekleri analiz edilmiştir. Tavuk göğüs eti çalışmasında, tavuklar gelişigüzel bir şekilde, kontrol grubu (25 tavuk), inorganik selenyumla beslenmiş grup (25 tavuk) ve organik selenyum ile beslenmiş grup (25 tavuk) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Deney boyunca kullanılacak tüm analitik parametrelerin optimizasyonu yapıldıktan sonra selenometiyonin, selenosistin, Se(IV) ve Se(VI) türleri, Katyon Değiştirici-HPLC-ICP-MS sistemi kullanılarak tayin edilmiştir. Selenyum takviyeli tablet çalışmasında, anyon ve katyon değiştirici kromatografik yöntemler kullanılmıştır.Arsenik toksik bir element olarak bilinir ve inorganik arsenik türleri olan As(III) ve As(V)' in zehirlilik dereceleri, arsenobetain ve arsenoşeker gibi organik arsenik türlerinden çok daha fazladır. Bundan dolayı insan sağlığı ile ilgili matrikslerde arsenik türleme çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Arsenik türleme çalışmasında, Katyon Değiştirici-HPLC-ICP-MS ve Katyon Değiştirici-HPLC-ES-MS teknikleri DORM-2, DORM-3 ve DOLT-4 CRM' lerinde bulunan arsenobetaini tayin etmek için kullanılmıştır. Özütleme, ayırma ve tayin basamaklarındaki tüm parametreler optimize edilmiştir. Matriksten kaynaklanan girişimleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için örneklere standart katma yöntemi uygulanmıştır.Tiyoller insan metabolizması ve homeostaz (dengeleşim) alanlarında önemli role sahiptirler. Bundan dolayı biyolojik matrikslerde tiyol bileşiklerinin tayini bilim adamlarının ilgisini çekmektedir. Tiyol çalışmasında, Ters Faz-HPLC-ICP-MS ve Ters Faz-HPLC-ES-MS sistemleri tiyollerin birbirlerinden ayrılmaları ve tayinleri için kullanılmıştır. ?S-S- grubu içeren tiyoller ditiyotretol (DTT) kullanılarak indirgenmiştir. Türlerin indirgenme verimleri %100 dolaylarında bulunmuştur. İndirgenmiş ve serbest tiyoller p-hidroksimerküribenzoat (PHMB) kullanılarak türevlendirilmiş ve C8 kolonu kullanılarak ayrılmışlardır. Gerçek örnek analizlerinde, maya örnekleri HPLC-ES-MS sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge about selenium content of foods containing selenium species is very important in terms of both nutrition and toxicity. Bioavailability of selenium species for human body is different from each other. Hence, speciation of selenium is more important than total selenium determination. In the selenium speciation study, chicken breast samples, selenium supplement tablets and egg samples were analyzed for their selenium contents. In chicken breast study, chickens were randomly categorized into three groups including the control group (25 chickens), inorganic selenium fed group (25 chickens) and organic selenium fed group (25 chickens). After the optimization of all the analytical parameters used throughout the study, selenomethionine, selenocystine, Se(IV) and Se(VI) were determined using Cation Exchange-HPLC-ICP-MS system. In selenium supplement tablet study, anion and cation exchange chromatographies were used to determine selenium species.Arsenic is known as toxic element, and toxicity of inorganic arsenic species, As(III) and As(V), is much higher than organic arsenic species like arsenobetaine and arsenosugars. Hence, speciation of arsenic species in any matrix related with human health is very important. In the arsenic speciation study, Cation Exchange-HPLC-ICP-MS and Cation Exchange-HPLC-ES-MS systems were used to determine arsenobetaine content of DORM-2, DORM-3 and DOLT-4 as CRMs. All of the parameters in extraction, separation and detection steps were optimized. Standard addition method was applied to samples to eliminate or minimize the matrix interference.Thiols play an important role in metabolism and cellular homeostasis. Hence, determination of thiol compounds in biological matrices has been of interest by scientists. In the thiol study, Reverse Phase-HPLC-ICP-MS and Reverse Phase-HPLC-ES-MS systems were used for the separation and detection of thiols. For the thiol determination, thiols containing ?S-S- bond were reduced using dithiothreitol (DTT). Reduction efficiencies for species of interest were found to be around 100%. Reduced and free thiols were derivatized before introduction on the column by p-hydroxymercuribenzoate (PHMB) and then separated from each other by using a C8 column. In the real sample measurement, yeast samples were analyzed using HPLC-ES-MS system.