Çankırı ilinde bazı orman köylerinde kırsal yoksulluğun dinamikleri
The dynamics of rural poverty in some forest villages in Cankiri province
  1. Tez No: 255271
  2. Yazar: KÜPRA SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu yüksek lisans tezi Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı'nda hazırlanmıştır. Tezde kurak ve yarı kurak bir iklime sahip olan Çankırı ilindeki üç adet orman köyünde (Aşağıöz, Ayseki, Sarıkaya) kırsal yoksulluğunun neden ve sonuçları ortaya koyularak kırsal kalkınma önerileri geliştirilmiştir. Sürdürülebilir doğal kaynak yönetimini sağlamak üzere ormanların korunması, geliştirilmesi ve varlığının arttırılması hedeflerine ulaşmak için orman köylerinde yaşayan halkın ekonomik ve sosyal yönden kalkınmalarına katkıda bulunarak, orman köylüsünü belirli alanlarda bizzat üretici durumuna getirerek ormanlar üzerindeki olumsuz baskıyı azaltmanın yolları aranmıştır. Köylerin kalkınmalarına yönelik olarak güçlü yanlarını, zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini belirlemeye yönelik SWOT analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda 10 güçlü, 17 zayıf yön, 3 fırsat ve 4 tehdit unsuru bulunmuştur. Elde edilen veriler ışığında; yoksulluğun önlenmesi için, en önemli ekonomik girdinin sağlandığı hayvancılık sektörünün iyileştirilmesi gerektiği ve orman köyleri için en önemli gelir kaynağı olan ormancılık sektöründe halkın yeteri kadar istihdam sağlamadığı tespit edilmiştir. Çalışma alanında kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla 3.750 $ olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was submitted to the Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Forestry in Ankara University. In this thesis, it was aimed to make suggestions in terms of the rural development introducing the reasons and results of rural poverty of three forest villages (Aşağıöz, Ayseki and Sarıkaya) located in Çankırı which have arid and semi-arid climate. It was sought to find a way to reduce the negative influence on forest contributing the development of a society who live in forest villages in economic and social perspectives and put the forest peasant in a position of a producer personally in some area to product, develop and to increase the forest providing the management of sustainable natural resource. SWOT analysis was made to identify the strengths and weakness, opportunity and threat of village?s development concerning the rural development. 10 strengths, 17 weakness, 3 opportunity and 4 threats facts were found at the end of the study. According to the findings, for preventing poverty, it was stated that the stock raising sector, which provides the most important economical input, should have been improved and was also stated that there was not enough employment in the the forestry sector, which is the most important income for forest villages. The national income per person was found as 3.750 $ in the study field.