Göçün kırsal değişme ve tarımsal üretime etkisi: Çankırı ili köyleri üzerine bir araştırma
The effect of migration on agricultural production and rural change: a research on the villages of Çankırı province
  1. Tez No: 377952
  2. Yazar: HASAN EMRE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada, coğrafik yapısı, ekolojik mevkii, ekonomik uğraşları açısından farklılıklar gösteren Çankırı ili Yapraklı ilçesi orman köylerinden Ayseki ve Kavak köyleri ile Kızılırmak ilçesi ova köylerinden Karadibek ve Karamürsel köylerindeki sosyo-ekonomik yapı ile tarımsal ve toplumsal yapı karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve bu kapsamda 4 köyde yaz-kış ikamet eden toplam 200 hane reisi ile görüşülerek hanehalkı ve katılımcı değerlendirme formları uygulanmıştır. Bu şekilde orman ve ova köyleri arasında sahip oldukları yapısal özellikler bakımından farklılıkların olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulgulara göre, orman köyleri ile ova köyleri arasında bazı özellikler açısından farklılıkların olduğu görülmüştür. Farklılıkların daha çok ekonomik yapı ve tarımsal yapıda ortaya çıktığı söylenebilir. Ova köyleri lehine farklılık gösteren başlıklardan bazıları hane reislerinin yaşı ve eğitimi, hanelerin sahip olduğu arazi büyüklüğü, toprak verimliliği, ekip-biçilen ürün çeşitliliği, ortakçı veya kiracı olarak arazi işleme, ortalama yıllık gelir, kooperatife üyelik, kasaba veya şehire gitme sıklığıdır. Sosyal güvenlik kurumları, aile tipi, aileden göçler, arazi işletme şekli, çiftçilik dışında uğraşılan faaliyetler, konut tipi, ısınma şekli gibi başlıklarda ise iki köy tipi arasında benzerlikler söz konusudur. Köylerde önem arz eden önemli sorunlar da ise köy tipleri hem kendi içinde hem birbirleri ile farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ayseki and Kavak forest villages of Yapraklı county, and Karadibek and Karamürsel lowland villages of Kızılırmak county, both are in Çankırı province, showing differences in geographical structure, ecological locality, economic activities are discussed in comparison in terms of socio-economic structure, social and agricultural structure. In this contexts, interviewing with a total number of 200 of the household heads, who were permanent residents, household and participant evaluation forms were applied. Thus, whether there are any differences in terms of structural features between the forest villages and lowland villages have been tried to reveal. According to the findings, some differences were noticed in some features between the forest villages and the lowland villages. It can be stated that differences have mostly emerged in agricultural structure and in economic structure. Some of the topics that differ in favor of lowland villages are age and education of household heads, land size owned by household, soil productivity, the cultivated product diversity, land processing as sharecroppers or tenant, average annual income, cooperative membership, the frequency of town or city visit. There are several similarities between two village-type such as social security institutions, family type, immigration from family, land management type, non-farm activities, type of housing, heating type such as headers. The significant issues that are important in the villages varies not only between two different village types but also solely in themselves.