Thermal performance assessment of historical Turkish baths
Tarihi Türk hamamlarının ısıl performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 255275
  2. Yazar: PINAR KIRMIZIDAĞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tarihi Türk hamamlarının ısıl performanslarına etki eden malzeme ve yapım teknolojilerini keşfetmek ve bu işlevlerinin uzun yıllar boyu devamını sağlamak için kapsamlı araştırmalar gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, 15. yüzyıl Osmanlı dönemi yapısı olan Şengül Hamamı'nın (Ankara) ısıl performans özellikleri ve onarımlar sonucu ortaya çıkan ısıl sorunları incelenmiştir.Çalışmalar mikroklimatik incelemeler, kızılötesi ısıl görüntüleme ve ısı transfer analizlerinin birlikte kullanımı ve su buharı transfer analizleri gibi tahribatsız yöntemler kullanılarak yapılmış ve laboratuar analizleri ile desteklenmiştir. Sonuçlar, ?tarihi Türk hamamlarında kullanılan tarihi malzemelerin ısıl ve fiziksel özellikleri?, ?yapının özgün mikroklima özellikleri?, ?tarihi yapının ısıl yalıtım özellikleri ve günümüzdeki durumu ile karşılaştırılması?, ?yanlış onarımlar sonucu meydana gelen ısıl sorunlar? ve ?yapıların gerçekte taşıdığı ısıl sorunların teşhisinde kızılötesi ısıl görüntüleme ve ısı transfer hesaplarının birlikte kullanılması? açılarından değerlendirilmiştir.Şengül Hamamı'na ait tarihi üst örtüsünün özgününde iyi tasarlanmış ısı yalıtım özelliklerine sahip olduğu ve tarihi malzemelerin düşük ısı iletkenliği ve yüksek su buharı geçirimliliği gibi iyi ısıl özellikler taşıdığı anlaşılmıştır. Bu başarıda tarihi yapı malzemelerinin bilinçli kullanımı önemli rol oynamaktadır. Tarihi malzemelerinkine göre yüksek ısıl iletkenlik ve düşük su buharı geçirimliliğine sahip olan beton ve çimento sıvaları, ısı yalıtımı açısından tarihi Türk hamamlarının onarımlarında kullanılmamalıdır. Bu malzemeler ile yapılan onarımlar sonucunda tarihi hamam yapıları, özgününde sahip oldukları iyi tasarlanmış ısıl performans özeliklerini tamamen kaybetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Comprehensive studies are needed to discover materials and construction technologies contributing to the thermal performance of historical buildings and to keep them in working order over time. Examined in this study were the thermal performance characteristics of Şengül Hamamı, a 15th Century Ottoman bath, to discover original thermo-physical properties of historic materials and to assess thermal failures in present situation by taking into consideration recent incompatible repair work.The analyses were done by using non-destructive investigation methods, such as microclimatic monitoring, quantitative infrared thermography (QIRT), heat and water vapour transfer calculations, supported by laboratory analyses on thermo-physical properties of historic materials. The results were evaluated in terms of thermal properties of historic materials establishing the historic dome section, microclimatic characteristics of Şengül Hamamı, its original thermal characteristics, and thermal failures occurred in time due to wrong repairs. An in-situ assessment method was also developed for the identification of thermal and moisture failures at real boundary conditions by joint interpretation of QIRT and heat transfer calculation results.The study showed that historic dome structure of Şengül Hamamı was originally configured to provide sufficient thermal insulation characteristics owing to good thermal properties of its materials. That success was attributed to conscious use of low-density, high-porosity historic materials having low thermal conductance and high vapour permeability characteristics. It was seen that the thermal performance of historic structure was severely destroyed by recent repairs using concrete and cement-based materials, which were incompatible with historic fabric of the structure due to their different thermo-physical properties.