Students' perceptions and motivations of a blended course guided by good practice principles and motivation
Öğrencilerin iyi uygulama prensipleri ve güdülenme ile yapılandırılmış karma bir derse karşı algıları ve güdüleri
- Tez No: 255309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ, PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın amacı lisans eğitiminde İyi Uygulama için Yedi Prensip (Seven Principles for Good Practice)'in kullanılmasıyla bağlantılı olarak karma bir öğrenme ortamında öğrencilerin algılarını araştırmaktır. Ek olarak Keller'ın ARCS (ARCS Motivational Design Model) motivasyon modeli ile belirlenmiş güdülenme ihtiyaçları doğrultusunda, öğrencilerin güdülenme düzeyleri araştırılmış ve analiz edilmiştir. Bu nedenle de çalışma, Keller'ın ARCS motivasyon modeliyle bağlantılı olarak, öğrencilerin karma öğrenme ortamındaki güdülenmelerini belirlemeyi de amaçlamıştır. Bütün bu hedeflerle, geleneksel yollarla eğitim verilen bir ders çevrimiçi uygulamaların da desteğiyle, İyi Uygulama Prensiplerini çerçevesinde yeniden tasarlanmıştır.Çalışmada, hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerinin bir arada ve tek çalışmada kullanılmasını içeren çeşitlemeli karma araştırma yöntemi (triangulation mixed method approach) kullanılmıştır. Çalışma örneklemini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde 2005-2006 yılı bahar döneminde lisans eğitiminde birinci sınıfta okuyan ve Okul Deneyimi I dersini karma öğrenme ortamında alan 47 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nitel ve nicel veriler üç farklı anket, öğrencilerle yapılan görüşmeler ve tartışma listesi çıktıları yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizi de hem nitel hem nicel analiz yöntemleriyle yapılmıştır.Nitel ve nicel sonuçlara göre, öğrencilerin karma öğrenme ortamına ve her bir iyi uygulama prensibine yönelik algıları olumlu yönde olmuştur. Öğrenciler yedi temel prensipten ?öğrenci-fakülte arası iletişim?, ?işbirliği?, ?zamanlama?, ?çeşitlilik ve öğrenme yolları?, ?geribildirim? ve ?aktif öğrenme?yi içeren altısının karma ortamdaki öğrenmelerini olumlu etkilediğini belirtirmişlerdir ve öğrencilerin bu belirlenmiş prensiplere karşı algıları olumlu olmuştur. Sonuçlar, öğrencilerin yalnızca ?beklenti? unsuruna yönelik algıların diğerlerine göre daha az olumlu olduğunu ve bu unsurun karma ortamda geliştirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Ek olarak, karma öğrenme ortamında yüksek güdülenme sonuçları elde edilmiştir. Sonuçlar, karma öğrenme ortamında güdülenme alt ögeleri olan ?dikkat?, ?uygunluk?, ?güven? ve ?tatmin?in öğrenciler tarafından önemli ölçüde yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the perceptions of learners in the blended course relative to the use of Seven Principles for Good Practice in Undergraduate Education. Additionally through the motivational requirements specified by Keller?s ARCS motivational design model, students? motivations were analyzed. Thus the study was designed to determine student motivation in a blended environment in relation to Keller?s ARCS motivational design model. For these research aims, a traditional course was redesigned with the support of online applications by taking Good Practice Principles as the framework.A triangulation mixed method approach was utilized as the primary design of the study by employing both qualitative and quantitative methods in a single study.The study participants included 47 preservice teachers in an undergraduate teacher education program of Computer Education and Instructional Technology Department in the Middle East Technical University who took the course (School Experience I) in blended design mode in 2005-2006 spring semester. Qualitative and quantitative data were collected through three different surveys, student interviews, and forum transcripts. The data were analyzed concurrently according to both qualitative and quantitative data analysis techniques.The analyses of qualitative and quantitative data showed that students? perceptions in the blended course and perceptions in relation to each good teaching principles were mostly positive. Results reveal that students perceive six of the principles including student faculty contact, cooperation, time on task, diversity and ways of learning, feedback, and active learning helpful to their learning. Additionally, the students think that the other one principle which is expectations needs to be improved. In addition, high motivation scores were gathered in the blended course. Results show that attention, relevance, confidence, and satisfaction subscores revealed significantly higher levels of motivation among students.